Tottenham befasohet në finale, barazim në shtëpinë e Newcastle

• 04/04/2021
  • |
  • Angli
Dopieta e Kane nuk mjafton, Willock nënshkruan 2-2 në minutën e 86-të dhe Spurs humbasin lidhjen me zonën Champions

Tottenham barazoi 2-2 në shtëpinë e  Neëcastle në javën e 30-të të  Premier League dhe humbet mundësinë për të përqafuar vendin e katërt, që mbahet nga Chelsea. Dopieta e Kane (30' dhe 34') nuk është r mjaftueshme për Spurs, të cilët përmbysin golin e nënshkruar nga Joelinton në minutën e 28-të. Në të 86-të Ëillock mposht Lloris duke vendosur barazpeshën dhe Mourinho nuk mund të bëjë asgjë tjetër përveç përtypjes së hidhur.

Rezultati përfundimtar nuk është rastësi: Magpies luajtën për të fituar dhe, pasi bëri Mourinho të djersitej  me mundësinë e dyfishtë të Gayle në 19 '(Lloris efektiv, si në gjuajtjen me kokë ashtu edhe në një moment më vonë, në neutralizimin e sulmuesit kundërshtar), kaluan në epërsi në minutën e 28-të, me Richie duke rikuperuar një top të kthyer keq nga Sanchez dhe duke i shërbyer Joelinton, i cili nuk bëri asnjë gabim para portierit francez.

Megjithatë, Harry Kane zgjohet nga gjendja fillestare dhe për vendasit ka probleme të menjëhershme: sulmuesi i Spurs barazoi që në 30', duke përfituar nga rrëmuja mbrojtëse midis Krafth dhe portierit Dubravka, dhe katër minuta më vonë përfundon përmbysjen me një goditje të rreptë, pasi u dhërbye nga Ndombélé.

I relaksuar nga avantazhi, Tottenham preferon ta menaxhojë atë sesa të imponojë ritmin: Neëcastle përpiqet të eksplorojë disa të meta të kundërshtarit në fazën mbrojtëse, por përveç disa përfundimeve në anën e Almiron dhe Joelinton,  ata nuk duket se janë në gjendje të depërtojnë si duhet.

Në 86', megjithatë, mbërrin episodi që ndryshon fatet dhe gjendjet shpirtërore në bilbilin e trefishtë:  pasi Kane godet shtyllën, situate zhvendoset në portën tjetër dhe topi është në këmbët e Joseph Willock, i cili lëshon goditjen që solli barazimin 2-2.

Si një lëvizje dëshpërimi, Mouurinho lejon Gareth Bale në vend të Lo Celso në minutat e fundit, por kjo nuk është e mjaftueshme:  përfundon në një barazim, një rezultat që lë ekipin e Londrës Veriore me një shije të hidhur.