RTSH Sport Live

Turqi-Itali, si prite të vendosen në fushën e lojës

  • 11/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Turqi-Itali, si prite të vendosen në fushën e lojës
Të besuarit e Mancinit përballë formacionit të Senol Gunes në ndeshjen hapëse të Euro 2020

Ja ku jemi, pritja ka mbaruar. Në orën 21:00, në stadiumin Olimpik në Romë, fillimi zyrtar i Kampionateve Europiane të futbollit. Ngjarja kontinentale do të hapet nga Italia e Roberto Mancinit, e cila do të sfidojë Turqinë e Senol Gunes në Grupin A. Në 10 sfidat e mëparshme midis dy ekipeve kombëtare, italianët nuk ka humbur kurrë, duke koleksionuar shtatë fitore dhe tre barazime. Turqit ishin kundërshtarët e parë të Italisë edhe në Euro 2000 (gjithashtu dhe në atë rast u luajt më 11 qershor), kur ekipi kombëtar i Zoff shkoi një hap larg nga triumfi i fundit, duke humbur vetëm me Golin e Artë kundër Francës.

Ekziston një entuziazëm i madh rreth Italisë, si dhe në grup, pasi vetë trajneri Roberto Mancini nënvizoi në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes: "Tani le të argëtohemi. Unë mendoj se do të jetë një moment i mirë për të gjithë. Ne do të bëjmë më të mirën. Ndeshja e parë është më e vështira sepse është debutuese, por mendërisht do të duhet të jemi të lirë dhe të japim më të mirën ".

Por nuk mbetet pas dhe trajneri i Turqisë, Gunes, i cili e hedh vështrimin larg: "Mancini e njeh Turqinë sepse ai ishte trajner i Galatasaray dhe ne nuk jemi favoritë për këtë grup, por unë do të doja të isha në gjendje të luaja finalen e këtij turneu kundër Italisë”

TURQI-ITALI(21:00)

Turqia(4-1-4-1): Cakir, Celik, Demiral, Söyüncü, Meras, Yokuslu, Karaman, Tufan, Yazici, Calhanoglu, B.Yilmaz. Trajner: Gunes.

Në dispozicion: Günok, Bayindir, Kabak, Ayhan, Müldür, Toköz, Antalyali, Kökçü, Ömür, Kahveci, Ünder, Ünal.

Italia(4-3-3): G. Donnarumma, Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Barella, Jorginho, Locatelli, Berardi, Immobile, Insigne. Trajner: Mancini.

Në dispozicion: Sirigu, Meret, Emerson, Acerbi, Di Lorenzo, Toloi, Pessina, Chiesa, Cristante, Bernardeschi, Belotti, Raspadori.