Uellsi prek kualifikimin, Turqia fundoset

• 16/06/2021
  • |
Një gol i juventinit hap ndeshjen në Baku, Roberts e mbyll  në minutën e 95-të. Bale humbet një penallti, turqit janë pothuajse jashtë

Në ditën e dytë të Grupit A të Euro 2020, njësoj si Italia, Uells mundi Turqinë 2-0 dhe bën një hap të mirë drejt kualifikimit për në fazën tjetër. Fitorja e Uellsit lindi në boshtin Bale-Ramsey: lojtari i Juventusit humbet dy mundësi(në 9 'dhe 24') në shpikjet e ish-lojtarit të Real Madrid, por nuk gabon në 42' gjithmonë i servirur nga partneri i tij. Në 61’ Bale humbet një penallti. Në 95 ’ Roberts mbyll të gjitha llogaritë. Turqia është e dorëzuar.

Me një lojë plot grint dhe zemër, të zbukuruar nga magjia e Bale dhe goli i Ramsey, Uells fiton me plot meritë dhe ngrihet në 4 pikë të cilat, edhe në rast të një disfate ndaj Italisë ditën e fundit, duhet të jenë të mjaftueshme për të kaluar raundin. Nga ana tjetër, Turqia është me një këmbë jashtë nga Kampionati Europian, një kandidat shumë serioz për zhgënjimin e madh të turneut.

Gunes ndryshon dy lojtarë në krahasim me ekipin që u paraqit në ndeshjen me Italinë: në mbrojtje është Ayhan në vend të Demiral, ndërsa Under preferohet para Yazici. Nga ana tjetër, , konfirmohet 11-shi që barazoi me Zvicrën: Bale dhe Ramsey udhëheqine. Britanikët mbyllin mirë hapësirat dhe janë të rrezikshëm në rinisjet, edhe nëse është gjithmonë Bale ai që ndez dritën. Mundësia më e mirë për turqit erdhi në minutën e 29-të kur Morrell refuzoi goditjen me kokë të Ayhan. Në minutën e 37-të, një ndërhyrje e shkëlqyer nga Soyuncu ndalon Bale në momentin e fundit, por 5 'më vonë Uellsi kalon në avantazh: Bale për Ramsey dhe ky I fundit kësaj radhe nuk fal, 1-0.

Pjesa e dytë hapet me një goditje të James, të cilën Cakir e dërgon jashtë(48 '), pastaj në 50' Calhanoglu jep shenja jete me një goditje të ulët qendrore, e vetmja e një mbrëmjeje vërtet të keqe . Mundësia më e mirë për djemtë e Gunes i jepet kapitenit Yilmaz, por sulmuesi i Lille godet në mënyrë të gabuar (54 '). Cakir fiton një duel tjetër me Ramsey në minutën e 58-të dhe tre minuta më vonë falet nga Bale, i cili merr dhe godet në mënyrë të gabuar një penallti.

Turqia përpiqet të shtyjë por kurrë nuk arrin të gërvishtë murin britanik. Në 87 ’ Ëard është super në goditjen me kokë të Demiral, ndërsa në frymën e fundit Roberts dyfishon rezultatin 2-0. Merreni me mend asistimi i kujt është? Si zakonisht, Bale, futbollisti i pandalshëm i admiruar derisa disa sezone më pare, u kthye për një mbrëmje. Page mund të festojë ndërsa Gunes “kuron” plagët dhe vetëm një mrekulli mund të mbajë gjallë një Turqi vërtet zhgënjyese.