Ukraina fiton, Shevçenko rigjen buzëqeshjen

• 17/06/2021
  • |
Spektakël në në Bukuresht, me avantazhin e dyfishtë të Yarmolenko dhe Yaremchuk, të rrezikuar nga nga Alioski. Malinovskyi humbet penallti në fund

Në raundin e dytë të Euro 2020 Ukraina “harron” humbjen në debutim dhe kalon Maqedoninë e Veriut 2-1, ende zero pikë në grupin C. Skuadra e Shevchenkos e fillon fortë dhe në pjesën e parë shkon në avantazh të dyfishtë me Yarmolenko në minutën e 29-të dhe Yaremchuk në minutën e 34-të: Pandev dhe shokët e tij luftojnë deri në fund, por goli i Alioskit në minutën e 57-të pas një penalltie të gabuar nuk është i mjaftueshëm. Malinovskyi gjithashtu nuk arrin të kthejë në gol një penallti në finale.

Ukraina kishte treguar gjëra të shkëlqyera tashmë në debutimin e saj kundër Hollandës, por në ditën e dytë ata bëjnë një hap vendimtar në cilësi dhe fundosin Maqedoninë e Veriut 2-1, më pak të pajisur, por të ri-gjallëruar nga një gol në fillim të pjesës së dytë. Pandev dhe shokët e tij të skuadrës tani kanë nevojë për një arritje të vështirë - dhe shumë fat - ndërsa Shevchenko do të luajë për kualifikimin kundër Austrisë në Matchday 3.

STATISTIKA

Ukraina i dha fund një serie me gjashtë humbje në Kampionatin Europian me fitoren e tyre të dytë në kompeticion dhe të parën që nga një 2-1 kundër Suedisë në 2012.

Ukraina shënoi sot për herë të parë në pjesën e parë të një ndeshje të Kampionatit Europian.

Andriy Yarmolenko dhe Roman Yaremchuk janë çifti i parë që kanë shënuar në secilën prej dy ndeshjeve të para të ekipit të tyre në një Kampionat Europian.

Asnjë lojtar nuk ka shënuar më shumë se Andriy Yarmolenko dhe Roman Yaremchuk me Ukrainën në Kampionatin Europian, dy gola si Andriy Shevchenko.

Ruslan Malinovskiy ka provuar gjashtë goditje kundër Maqedonisë së Veriut: asnjë lojtar nga Ukraina nuk ka provuar kurrë kaq shumë në një ndeshje europiane.

Vetëm një nga pesë penalltitë e marra në këtë Kampionat Europian është konkretizuar.

Mbrojtësi qendror ukrainas Illia Zabarnyi është bërë lojtari i katërt i moshës 18 vjeç ose më i ri që fillon dy ndeshjet e para të ekipit të tij kombëtar në një Kampionat Europian, pas belgut Enzo Scifo në 1984, anglezit Ëayne Rooney në 2004 dhe hollandezit Anglez Jetro Willems në 2012.