RTSH Sport Live

Unioni fiton dhe është -3 nga Bayern, Dortmund godet në minutën e 93-të

  • 25/01/2023
  • |
  • Gjermani
Unioni fiton dhe është -3 nga Bayern, Dortmund godet në minutën e 93-të
Berlinezët u rikthyen të dytët duke mundur 2-1 Werderin. Feston edhe BVB me fitoren në ekstrem

Mungesa e Jude Bellingham, i pezulluar, nuk i ngadalësoi ambiciet e Borussia Dortmundit: heroi ishte përsëri Giovanni Reyna, i cili shënoi golin e fitores në minutën e 93-të dhe firmosi 2-1 ndaj një Mainz. Start-sprint në Meëa Arena, ku gjithçka ndodh në pesë minutat e para. Skuadra vendase kaloi në epërsi në minutën e 2-të me Lee Jae-sung. Avantazhi i Mainz-it zgjati dy minuta, Ryerson vendosi barazpeshën, 1-1. Duhet pritur minuta e 93-të, me Gio Reynës që shënon. Goli i dytë vendimtar i amerikanit në minutën e fundit, që e bën BVB-në të gëzohet: verdhezinjtë mbyllin fazën e parë me 31 pikë, duke kaluar në -5 nga Bayern.

Union Berlin gëzohet pasi rifitoi vendin e dytë në Bundesligë me një fitore të madhe jashtë fushe. Ëerder Bremen, i freskët nga disfata e tmerrshme kundër Këlnit (7-1), kaloi në epërsi në minutën e 14-të përmes Pieper, por u kap menjëherë: Haberer rivendosi barazpeshën katër minuta më vonë. Unioni shtyu dhe kaloi në avantazh në fund të pjesës së parë, por goli i Sheraldo Becker u anulua për një prekje me dorë. Megjithatë, goli i parakalimit erdhi në minutën e 47-të, me asistimin e parë nga nënshkrimi i ri, Juranovic (ish Celtic) që shpërbleu Behrens.

Përpjekjet për rikthim të Ëerder Bremenit nuk janë të dobishme, duke u përplasur në qëndrueshmërinë mbrojtëse të Unionit. Berlinezët janë rikthyer në vendin e dytë me 33 pikë, përpara Leipzigut (32) dhe treshes Freiburg, Eintracht e Dortmund (31). Por, mbi të gjitha, ata shkurtojnë në -3 nga Bayern në fund të fazës së parë.