RTSH Sport Live

Valentino Rossi kujton debutimin e tij: I paharrueshëm

  • 31/03/2021
  • |
  • Moto GP
Valentino Rossi kujton debutimin e tij: I paharrueshëm
'Doktori' kujton vitin e tij debutues në kampionatin botëror dhe fitoren e tij të parë në Republikën Çeke

"Mundësia për të garuar në një kampionat botëror ishte një ëndërr e realizuar. Duket si një jetë më parë. Kam pasur shumë miq midis pilotëve, kam kaluar shumë kohë me italianë të tjerë si Luca Cadalora, Loris Reggiani, Doriano Romboni dhe Loris Capirossi . Për mua ata ishin idhuj. Gara e parë ishte në Malajzi dhe fillimi ishte i paharrueshëm, mbaj mend që luftova me Martinez dhe u përfshiva në disa kontakte, në disa beteja. Kur u ktheva në Europë gjithmonë kam luftuar për podiumin, edhe në Mugello në debutimin tim u afrova. Ishte bukur sepse e dija që më duhej kohë për të qenë konkurrues". Këto janë emocionet që Valentino Rossi kujton nga viti i tij i debutimit, 1996, në kampionatin botëror. 'Doktori', 25 vjet pas debutimit në klasën 125, gjithmonë e gjen veten në pistën për të luftuar në Petronas.

Rossi nuk harron asgjë nga ai 1996 i largët, kur potenciali i kampionit tashmë kishte filluar të kuptohej: "Podiumi i parë erdhi në Austri, unë isha i treti – kujton Rossi-. Javën që bëra pole position tim të parë në Brno dhe pastaj fitova. Në fillim nuk kuptova asgjë, vetëm se isha shumë i lumtur. Më kujtohen ato momente në një mënyrë pozitive sepse ishte një periudhë e paharrueshme e jetës sime. Më pëlqen kjo lloj jete dhe më pëlqen të ngas motorë. Kam akoma shumë motivim dhe do të përpiqem të jem edhe këtë vit konkurrues".