RTSH Sport Live

Verstapen do niset i pari në Austin, e ndjek Hamilton

  • 24/10/2021
  • |
  • Formula 1
Verstapen do niset i pari në Austin, e ndjek Hamilton
“Pole position” i Çmimit të Madh të SHBA-së, raundi i shtatëmbëdhjetë, i përket udhëheqësit të Kampionatit Botëror

Max Verstappen merr pole position në Çmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara. Në cirkuitin e Austin, holandezi i Red Bull fitoi duelin e zakonshëm me Lewis Hamilton falë një xhiro prej 1’32” 910 dhe dy të dhjetat e epërsisë ndaj kampionit botëror në fuqi të Mercedes. Vendi i tretë për Red Bull-in e Sergio Perez-it, më pas Valtteri Bottas i cili megjithatë do të kryejë pesë pozicione penallti. Kështu Charles Leclerc ngjitet në rreshtin e dytë, i ndjekur nga Ferrari tjetër i Carlos Sainz (i 5 -ti). Sebastian Vettel (Aston Martin), Fernando Alonso (Alpine) dhe George Russell (Williams) do të fillojnë nga fundi për ndryshimin e njësisë së fuqisë.