RTSH Sport Live

Verstapen fluturon në kualifikuese, Alonso befason

 • 18/06/2022
 • |
 • Formula 1
Verstapen fluturon në kualifikuese, Alonso befason
Piloti i Red Bull regjistron kohën më të shpejtë në tre seksionet e kualifikueseve

Maks Verstapen, piloti i Red Bull, është fituesi i kualifikueseve në Çmimin e Madh të Kanadasë, teksa ka regjistruar kohën 1’21”999. Kjo pas tre kualifikueseve, ndërsa reshjet e shiut e kanë bërë të lagësht pistën duke krijuar vështirësi për pilotët. Në vendin e dytë Alonso i Alpine Reno dhe në vendin e tretë piloti i Ferrarit, Karlos Sainz.

Rendi i nisjes për Çmimin e Madh të Kanadasë, të dielën në ora 20:00 në rrjetin e Radio Televizionit Shqiptar, do të jetë Hamilton, Manjusen, Mike Shumaker, Okon, Rasëll, Riçiardo dhe Zhou Guanju. Kështu Çmimi i Madh i Kanadasë dhe Formula 1 vijon të sjellë emocionet për teleshikuesit shqiptar, ndërsa ky kampionat kryesohet nga Verstapen me 150 pikë, i cili ishte dhe fitues i Çmimit të Madh të Azerbajxhanit një javë më parë.

NISJA

Rreshti i parë

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Fernando Alonso (Alpine)

Rreshti i dytë

 1. Carlos Sainz (Ferrari)
 2. Lewis Hamilton (Mercedes)

Rreshti i tretë

 1. Kevin Magnussen (Haas)
 2. Mick Schumacher (Haas)

Rreshti i katërt

 1. Esteban Ocon (Alpine)
 2. George Russell (Mercedes)

Rreshti i pestë

 1. Daniel Ricciardo (McLaren)
 2. Guanyu Zhou (Alfa Romeo)

Rreshti i gjashtë

 1. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 2. Alexander Albon (McLaren)

Rreshti i shtatë

 1. Sergio Perez (Red Bull)
 2. Lando Norris (McLaren)

Rreshti i tetë

 1. Pierre Gasly (AlphaTauri)
 2. Sebastian Vettel (Aston Martin)

Rreshti i nëntë

 1. Lance Stroll (Aston Martin)
 2. Nicholas Latifi (Williams)

Rreshti i dhjetë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)