RTSH Sport Live

Verstapen i pari, Red Bull bën ligjin në Majemi

 • 07/05/2023
 • |
 • Formula 1
Verstapen i pari, Red Bull bën ligjin në Majemi
Është një dopietë e Red Bull në raundin e pestë të F1 për vitin 2023

Është një dopietë e Red Bull në Çmimin e Madh të Miami, e vlefshme për raundin e pestë të Kampionatit Botëror të Formula 1, 2023. Në cirkuitin e Floridas, Max Verstappen fiton ndaj shokut të tij të skuadrës Sergio Perez. Podiumi u kompletua nga Aston Martin i Fernando Alonso, tani një i rregullt në Top 3.

Vendi i katërt për Mercedesin e George Russell, ndërsa Ferrari nuk e kaloi vendin e pestë me Carlos Sainz, dënimi i të cilit për tejkalimin e shpejtësisë në hyrje në bokse nuk ndikoi në pozicionin përfundimtar. Vendi i shtatë, megjithatë, për Charles Leclerc, i cili mbyllet në pozicionin nga i cili nisi pas parakalimit të pësuar në xhirot e fundit nga Lewis Hamilton, i gjashti në vijën e finishit.

GARA:

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Sergio Perez (Red Bull)
 3. Fernando Alonso (Aston Martin)
 4. George Russell (Mercedes)
 5. Carlos Sainz (Ferrari)
 6. Lewis Hamilton (Mercedes)
 7. Charles Leclerc (Ferrari)
 8. Pierre Gasly (Alpine)
 9. Esteban Ocon (Alpine)
 10. Kevin Magnussen (Haas)
 11. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 12. Lance Stroll (Aston Martin)
 13. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 14. Alexander Albon (Williams)
 15. Nico Hulkenberg (Haas)
 16. Zhou Guanyu (Alfa Romeo)
 17. Lando Norris (McLaren)
 18. Nyck De Vries (AlphaTauri)
 19. Oscar Piastri (McLaren)
 20. Logan Sargeant (Williams)

Mund të jetë një imazh i 3 persona dhe teksti që thotë "TOP1O 10 1ST 2ND BRAUCH abil11 BRD iobil RAUCH BYBİT HONDA RACLE ASTON MARTIN OsTN agrizant BYBIT HONDA RACLE A dBull CHECO alOne ogrizant ramco &dBull PEREZ VERSTAPPEN RUSSELL MERCEDES-AMG ONSO ALONSO SAINZ FERRARI HAMILTON MERCEDES-AMG LECLERC FERRARI 5TH GASLY ALPINE 6TH OCON ALPINE MAGNUSSEN HAAS 7TH 8TH 9TH 10TH"

Mund të jetë një imazh i 9 persona dhe teksti që thotë "® 2023 DRIVER STANDINGS POINTS AFTER THE MIAMI GP VERSTAPPEN PEREZ 119 ASTON MARTIN ALONSO 105 75 HAMILTON SAINZ 56 44 RUSSELL LECLERC ASTON MARTIN STROLL 34 NORRIS 27 GASLY 10 8"