RTSH Sport Live

Verstapen triumfon në Majemi, i dyti Lëklerk

 • 08/05/2022
 • |
 • Formula 1
Verstapen triumfon në Majemi, i dyti Lëklerk
Verstappen triumfon me Red Bull. Lëklerk e përfundon garën në  vendin e dytë. Në podium edhe Sainz, i treti

Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Miamit, raundin e pestë të sezonit të Formula 1. Piloti i Red Bull parakalon Carlos Sainz në xhiron e parë dhe menjëherë pas kësaj kalon edhe Ferrarin tjetër, atë të Charles Leclerc. Një makinë sigurie në pistë, për shkak të një aksidenti midis Norris dhe Gasly rreth 15 xhiro nga fundi, kërcënoi të riorganizojë mundësitë në këtë garë. Megjithatë, holandezi mbrojti pozicionin e tij dhe kaloi i pari vijën e finishit.

Kompletojnë podiumin dy makinat Ferrari, me Leclerc dhe Sain, të cilët në përgjithësi nuk kanë keqardhje të madhe dhe mund të konsiderohen të kënaqur me fundjavën edhe pse mund të prisnim diçka më shumë pas kualifikueseve.

Në Top 5 janë gjithashtu dhe Perez (Red Bull) e Russell (Mercedes), i cili i parapru shokut të skuadrës, Lewis Hamilton. Në zonën e pikëve edhe Bottas (Alfa Romeo), Ocon dhe Alonso (Alpine) dhe Albon (Williams).

Renditja finale:

 1. Verstappen (Red Bull)
 2. Leclerc (Ferrari)
 3. Sainz (Ferrari)
 4. Perez (Red Bull)
 5. Russell (Mercedes)
 6. Hamilton (Mercedes)
 7. Bottas (Alfa Romeo)
 8. Alonso (Alpine)
 9. Ocon (Alpine)
 10. Albon (Williams)
 11. Ricciardo (McLaren)
 12. Stroll (Aston Martin)
 13. Tsunoda (AlphaTauri)
 14. Latifi (Williams)
 15. Schumacher (Haas)

U tërhoqën:

 1. Magnussen (Haas)
 2. Vettel (Aston Martin)
 3. Gasly (AlphaTauri)
 4. Norris (McLaren)
 5. Zhou (Alfa Romeo)

   

  Klasifikimi i përgjithshëm i pilotëve:

  1. Leclerc 104
  2. Verstappen 85
  3. Perez 56
  4. Russell 59
  5. Sainz 53
  6. Hamilton 36
  7. Norris 35
  8. Bottas 30
  9. Ocon 20
  10. Magnussen 15
  11. Ricciardo 11
  12. Tsunoda 10
  13. Gasly 6
  14. Vettel 4
  15. Alonso 4
  16. Albon 2
  17. Zhou 1
  18. Stroll 1
  19. Schumacher 0
  20. Hulkenberg 0
  21. Latifi 0