Vinicius-Benzema: Reali përmbys Valencian, rrëmben vendin e parë

• 19/09/2021
  • |
  • Spanjë
Në Mestalla përfundon 2-1 për blancos, të cilët në dy minuta përmbysin avantazhin e Duro me Vinicius dhe Benzema

Mbrëmja e ëndrrave në Mestalla për Real Madridin, i cili me një goditje të vetme mundi Valencian dhe mori majën e La Ligas falë një rikthimi tjetër, pas atyre kundër Levante (3-3) dhe kundër Celta Vigo në shtëpi (5-2): janë përsëri Vinicius dhe Benzema, që i japin buzëqeshje Carlo Ancelottit. Loja hapet në shenjën e zëvendësimeve: vendasit detyrohen menjëherë të lejojnë Soler dhe Correia të hyjnë në vend të Musah dhe Lato, ndërsa Carvajal i lë vendin Lucas Vazquez.

Dy episode kryesore në pjesën e parë: penalltia e humbur e vendasve dhe pritja nga Courtois në goditjen me kokë të Gabriel Paulista. Në pjesën e dytë, është përsëri formacioni vendas që të bëhet i rrezikshëm, me përfundimin e Guedes pak mbi traversë. Sfida zhbllokohet në minutën e 66-të falë Hugo Duro, i cili me një diagonale shumë të saktë mposht Courtois dhe nënshkruan 1-0 në favor të Valencia.

Menjëherë pas golit, Ancelotti ndryshon interpretues dhe fut Camavinga dhe Rodrygo së pari, pastaj Jovic dhe Isco. Në 86 ’, barazimi i blancos: Benzema kontrollon zonën dhe i shërben Vinicius, i cili mundi Mamarsadhvili në shtyllën e afërt falë devijimit të Foulquier. Kalojnë vetëm dy minuta dhe vetë francezi nënshkruan përmbysjen në favor të madilenëve, në një asistim nga Vinicius: një goditje me kokë fituese që vlen 2-1 në favor të Real Madridit, i cili rezistoi në finale dhe mori në shtëpi suksesin e katërt në pesë ndeshje. Me 13 pikë, dy më shumë se Atletico, Carlo Ancelotti zë vendin e parë në renditje.