RTSH Sport Live

Vlahovic-Kostic, Juve rikthehet tek fitorja

  • 07/02/2023
  • |
  • Itali
Vlahovic-Kostic, Juve rikthehet tek fitorja
Bardhezinjtë fitojnë sërish dhe ngjiten në 26 pikë. Performancë e mirë edhe për Di Marian

Juve nuk gabon, rikthehet tek fitorja. Në sfidën që mbylli javën e 21-të të Serisë A, skuadra e Allegrit mposhti 3-0 Salernitanën dhe arrin në 26 pikë si Monza dhe Empoli. Në Salerno, Dushan Vlahovic është protagonisti i madh i ndeshjes. Në pjesën e parë, sulmuesi i Juventusit zhbllokoi lojën nga një penallti (26') dhe jep një asist për dyfishimin e Kostic(45'), më pas në pjesën e dytë firmos të tretin që mbyll ndeshjen  duke realizuar dopietën e tij.

Juve ngre kokën. Pasi morën vetëm një pikë në tri ndeshjet e tyre të fundit në ligë, bardhezinjtë janë kthyer për të korrur një fitore në Salerno. Një rezultat vendimtar jo vetëm për atë që Allegri e quajti bujshëm "përplasje direkte", por edhe për të lënë pas disfatën me Monzën dhe për të ngjitur shkallët e renditjes me tre nga një herë. Një sukses për të dhënë një tronditje dhe rifillim me përulësi dhe vendosmëri.

Karakteristika që bardhezinjtë arritën të fusin në fushë që në fillim ndaj Salernitanës së bashku me normën më të lartë teknike. Sidomos mes linjave me klasin e Di Marisë dhe në mesfushë, ku Rabiot, Locatelli, Miretti dhe Fagioli kanë treguar se dinë të luajnë jo vetëm me fletë metalike, por edhe me grintë, konkretësi dhe keqdashje.

Vllahovic gjeti sërish portën, duke iu rikthyer realizimit nga derbi i tetorit dhe duke i tërhequr bardhezinjtë drejt fitores me dy gola, një asistim dhe një paraqitje mbresëlënëse.