Werder ndal vrullin e Eintracht

• 26/02/2021
  • |
Të besuarit e Kohfeldt ndalin ecurinë e Eintracht me golat e Gebre Selassie e Sargent

Një Werder Bremen surprizë, heq çdo pasiguri dhe ndalon marshimin e Eintracht Frankfurt, që vinte nga 5 fitore radhazi(dhe kundër Bayern). Ekipi i Kohfeldt fitoi 2-1 ndaj djemve të Hütter paraprakisht në javën e 23-të të Bundesligës në Weserstadion.

Miqtë zhbllokuan ndeshjen në minutën e 9-të me një gol nga André Silva i zakonshëm, në arritjen e tij të nëntëmbëdhjetë në kampionat: ish sulmuesi i Milanit goditi saktësisht kokën . Werder reagoi: Sargent shënoi në minutën e 27-të, por goli u anullua me të drejtë për offside. Pastaj, në minutën e 33-të, Rashica goditi traversën.

Në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 47-të, Gebre Selassie vendos nënshkrimin në barazim me një të djathtë të bukur: gjyqtari Hartmann në fillim hezitoi, por më pas më pas, me ndihmën e VAR, tregoi mesfushën, që do të thotë 1 -1.

Arbitrat janë gjithashtu protagonistë në rastin e dyfishimit të vendasve të realizuar në 62' nga Sargent, i cili shfaqet para Trapp dhe e godet saktë, por është në limitet e offside dhe kështu Hartmann ende duhet të konsultohet me VAR më parë për të dhënë ok. Ka vend për një gol tjetër të Werder të anuluar nga VAR për offside, milimetrik, këtë herë nga Schmid.

Vendasit fitojnë 2-1, duke marrë tri pikë të arta për t'u larguar nga zona e rënies. Eintracht ndërpret një seri prej 11 ndeshjesh radhazi me të paktën 2 gola të shënuar në Bundesligë.