RTSH Sport Live

Xhaka gol, Arsenali mund PSV-në

  • 20/10/2022
  • |
  • UEFA Europa League
Xhaka gol, Arsenali mund PSV-në
Topçinjtë fitojnë sfidën ndaj holandezëve, e cila ishte shtyrë pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth dhe mbeten me pikë të plota në grup

Arsenali fiton dhe bind në ndeshjen e prapambetur ndaj PSV. Ndeshja e Europa League, e cila ishte shtyrë për shkak të zisë së zgjatur pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, përfundon me 1-0 të Topçinjve: goli vendimtar nënshkruhet nga Xhaka, i cili shfrytëzon maksimalisht asistimin e Tomiyasu. Londinezët mbeten kështu me pikë të plota në grup dhe vazhdojnë rrugën e tyre fituese: 13 fitore në 14 ndeshje sezonale.

Rikuperimi i ditës së dytë të Grupit A të Europa League shkon për Arsenalin: londinezët mposhtën 1-0 PSV-në, duke koleksionuar fitoren në një ndeshje që ishte shtyrë për shkak të zisë kombëtare, për shkak të vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II. Pak emocione në pjesën e parë, me skuadrat që studiojnë në fillim: Topçinjtë shtyjnë për të gjuajtur portën, holandezët mbrohen dhe më pas marrin guximin ndërsa minutat kalojnë. Mundësia e parë për shënim është për xhevahirin Xavi Simons, ish-PSG, por Arsenali është vërtet afër rrjetës: goditja e lirë e Fabio Vieira është e rrezikshme.

Shkojnë në pushim me 0-0 dhe rikuperimi është i njëanshëm, me Arsenalin që shtyn në gjueti për golin. Benitez shpëton nga Saka dhe Gabriel Jesus, por duhet të dorëzohet në minutën e 70-të: Tomiyasu shërben në qendër për Xhakën, i cili shënon golin e avantazhit me një diagonale perfekte. Saka gati dyfishoi, por përfundoi kështu: Arsenali fitoi 1-0, blindoi kualifikimin për në fazën tjetër me 12 pikë të fituara në katër ndeshje dhe vazhdoi rrugën e tij të pastër. Topçinjtë, në fakt, kanë fituar 13 ndeshje nga 14 të luajtura këtë sezon: i vetmi nokaut erdhi kundër Manchester United.