RTSH Sport Live

Xhokoviç, në rrezik edhe Roland Garros: Turne vetëm për të vaksinuarit

  • 17/01/2022
  • |
  • Sporte të tjera
Xhokoviç, në rrezik edhe Roland Garros: Turne vetëm për të vaksinuarit
Qeveria e Parisit e bën të qartë se duhen respektuar rregullat për të marrë pjesë në turne

Viti 2022 i Novak Xhokovic filloi me të vërtetë keq dhe as pjesa tjetër e vitit nuk duket mirë. Teksa kampioni serb po kthehet në Beograd me një avion që u largua nga Dubai gjatë natës, bota e tenisit po vret mendjen për të ardhmen. Pasi u përjashtua nga Australian Open për shkak të anulimit të vizave si dhe vendimit për të mos u vaksinuar kundër Covid, Nole rrezikon të anashkalojë turnetë e tjerë.

Të tillë si Roland Garros. Babai i Xhokoviç kishte lënë një takim në Paris, por nga Franca vjen lajmi se qeveria do t'u kërkojë të gjithë të pranishmëve, përfshirë lojtarët dhe publikun, të vaksinohen plotësisht. Një tjetër problem i madh për numrin një të botës nëse nuk ndryshon mendje nga tani deri në fund të majit.

Situata pak a shumë identike me atë që Xhokoviç do të gjejë në Romë për Internazionali d'Italia. Drejtori i turnout, Sergio Palmieri nuk do të bëjë përjashtime për Nolen. "Nëse ai merr pjesë, varet nga ai, nëse  regjistrohet, ne do të ndjekim rregullat. Nëse lojtarët vijnë në gjendje të mirë, ne nuk do të kemi asnjë problem dhe asnjë arsye për të mos e pranuar atë", tha ai për Radio Anch'io Sport.

Më pas duke shtuar: "Ai është një personazh kontrovers që merr pozicione duke rrezikuar veten. Fakti që ai nuk është shembull për të rinjtë që i afrohen këtij sporti është absolutisht e vërtetë, ai nuk ka arritur Federer dhe Nadal në këtë pjesë".