RTSH Sport Live

Zaire-Emery, rekord, gol dhe… dëmtim. Franca i shënon 14 gola Gjibraltarit

  • 18/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Zaire-Emery, rekord, gol dhe… dëmtim. Franca i shënon 14 gola Gjibraltarit
Goli i parë për kombëtaren 17 vjeç e 255 ditë, është golashënuesi më i ri i francezëve që nga periudha e pasluftës

Një faqe e rëndësishme në historinë e futbollit francez është shkruar në Stade de France në Saint Denis. Me rastin e ndeshjes mes Francës dhe Gjibraltarit, trajneri Deschamps vendosi të aktivizojë që në minutën e parë Warren Zaire-Emery, i lindur në vitin 2006. Goli i parë për kombëtaren 17 vjeç e 255 ditë: ai është golashënuesi më i ri i Francës që nga periudha e pasluftës. Duke shënuar pas 16’, ai dëmtoi kyçin e këmbës dhe u detyrua të bëjë një zëvendësim të detyruar, në vend të tij u aktivizua Youssouf Fofana.

Përsa i përket sfidës, Franca (tashmë e kualifikuar) shëtit me Gjibraltarin: pas më pak se tre minutash autogoli i Santos kalon në avantazh lojtarët e Deschamps, të cilët madje gjejnë golin e dytë në minutën e 4-të me. Në minutën e 16-të ishte 3-0 me golin historik të Zaire-Emery. Muzika vazhdon dhe francezët nuk ndalen deri në fund, kur tabela elektronike shënon 14-0.