RTSH Sport Live

Zarco niset i pari në Silverstone

 • 06/08/2022
 • |
 • Moto GP
Zarco niset i pari në Silverstone
Piloti francez do të startojë para të gjithëve në GP të Britanisë. Pecco, në rreshtin e dytë me Quartararo dhe Aleix Espargaro.

Në pistën Silverstone, GP i Britanisë, raundi i dymbëdhjetë i sezonit në MotoGp, pole position shkon për Johann Zarco. Piloti francez i Ducati Pramac nënshkruan xhiron më të mirë me 1:57.767 dhe në garë do të nisë nga rreshti i parë së bashku me Maverick Vinales dhe Jack Miller.

Pecco Bagnaia nuk shkëlqen por merr një vend të mirë të pestë, duke siguruar rreshtin e dytë. Lideri Fabio Quartararo është në vendin e katërt, ndërsa në vendin e gjashtë është Aleix Espargaro, i cili pavarësisht dhimbjes në këmbë kap një vend të mirë në provat zyrtare.

NISJA

Rreshti i parë

 1. Johann Zarco
 2. Maverick Vinales
 3. Jack Miller

Rreshti i dytë

 1. Fabio Quartararo
 2. Francesco Bagnaia
 3. Aleix Espargaro

Rreshti i tretë

 1. Marco Bezzecchi
 2. Enea Bastianini
 3. Jorge Martin

Rreshti i katërt

 1. Luca Marini
 2. Alex Rins
 3. Joan Mir

Rreshti i pestë

 1. Miguel Oliveira
 2. Brad Binder
 3. Fabio Di Giannantonio

Rreshti i gjashtë

 1. Remy Gardner
 2. Alex Marquez
 3. Stefan Bradl

Rreshti i shtatë

 1. Pol Espargaro
 2. Franco Morbidelli
 3. Takaaki Nakagami

Rreshti i tetë

 1. Raul Fernandez
 2. Darryn Binder
 3. Andrea Dovizioso