• 28/11/2022
  • |
  • Boterori Katar 2022
Koreanët rikuperojnë nga 0-2 në 2-2, por Kudus u jep fitoren ganezëve

Rikthime dhe parakalime të vazhdueshme në ndeshjen mes Koresë së Jugut dhe Ganës për grupin H të Botërorit 2022. Në fund ishte skuadra afrikane që fitoi 3-2 dhe kështu rrëmbeu fitoren e parë në Katar, ndërkohë që aziatikët u ndalën në një pikë. Avantazhi i dyfishtë i Ganës me Salisu dhe Kudus në pjesën e parë, një dopietë nga Cho brenda tre minutave rikthen barazinë, sërish Kudus mbyll llogaritë në këtë sfidë, duke i dhënë skuadrës së tij tri pikët.

Kudus, i ri i lindur në vitin 2000, është ylli i ndeshjes Korea e Jugut-Ganë.  Ndërsa të gjithë prisnin nga Son, talenti i Ajax nënshkruan një dopietë dhe nis ekipin e tij në fitoren 3-2 ndaj aziatikëve që vlen tri pikët e para në Katar për përfaqësuesen afrikane. Korea, nga ana tjetër, ndalet vetëm në një pikë dhe 1/16-ta bëhet e vështirë.

Pjesa e parë është në  stilin afrikan me Ganën që kalon 2-0 në harkun kohor të dhjetë minutave: një-dy e nënshkruar nga Salisu dhe Kudus mes 24' dhe 34'. Një Ganë cinike me dy goditje dhe dy gola, Korea e zbehur dhe asnjëherë e rrezikshme dhe reagimi nuk vjen.

Pas intervalit, megjithatë, formacioni i Bentos del i transformuar nga dhomat e zhveshjes. Son nuk është bindës dhe kështu Cho është protagonist i madh, fillimisht me një goditje me kokë të refuzuar nga Ati-Zigi, më pas në minutën e 58-të me një prekje që shkurton distancën pas një krosi nga e majta të Lee Kang-In. Por kjo nuk është e gjitha, pasi sulmi aziatik lëshohet dhe pas vetëm tre minutash arrin 2-2 i bujshëm me Çon që dominon me kokë dhe forcë dhe e dërgon topin në rrjetë.

Gjithçka duhet të ribëhet për Ganën, por kombëtarja afrikane nuk dorëzohet dhe është me të vërtetë shumë e aftë për t'u ngritur menjëherë. Në minutën e 67-të kur Ëilliams zbut topin në zonën koreane, pas tij është përsëri Kudus që shënon dopietën e tij personal për avantazhin e ri ganez.

Koreja nxiton përpara dhe në minutën e 76-të Mensah shpëton një goditje nga Kim Jin-Su në vijë, më pas Kim Jin-Su provon përsëri por Ati-Zigi e dërgon topin në këndore. Sulmi i fundit në 10 minuta të kohës së shtuar, por muri ganez qëndron dhe raundi i 16-shes bëhet një ëndërr e mundshme.