RTSH Sport Live

Zvicra shpërthen, pesë gola Bjellorusisë

  • 25/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Zvicra shpërthen, pesë gola Bjellorusisë
Rumania triumfoi 2-0 ndaj Andorrës, ndërsa Kosova barazoi 1-1 me Izraelin

Rrugëtimi i Zvicrës në kualifikueset e Euro 2024 nis në mënyrën më të mirë të mundshme, me një fitore 5-0 ndaj Bjellorusisë. Dhe të mendosh se zviceranët rrezikuan shumë në minutën e 2-të, kur Khvashchinskiy goditi traversën. Një veprim që është alarmi i domosdoshëm për djemtë e Murat Yakın, të cilët u treguan të shfrenuar në vazhdim. Protagonist i ndeshjes ishte Renato Steffen, i cili shënoi në minutën e 4-të, dyfishoi në minutën e 17-të dhe gjen tripletën në minutën e 29-të me asistimin e Ricardo Rodriguez. Zvicra, megjithatë, nuk ndalet dhe realizon pokerin me Granit Xhakën, goditja e tij nuk i lë rrugë Kudravets, i cili ndëshkohet sërish në minutën e 65-të nga i riu Amdouni (Basel).

Përfundon 5-0 për Zvicrën, favoriten e këtij grupi, që kryeson së bashku me Rumaninë, fituese ndaj Andorrës. Një 2-0, ai rumun, që mban firmën e dy lojtarëve të parë në Serie A. Pas anulimit të golit të parë, Dennis Man hapi ndeshjen në minutën e 34-të: anësori i Parmës përfitoi nga krosimi i Moruțan (Pisa) dhe goditi me kokë në shtyllën e largët, duke mposhtur Iker Alvarez. Në hapje të pjesës së dytë, vjen dyfishimi i ish-lojtarit të Interit, Denis Alibec, vdekjeprurës në një kundër një. Ndeshja në Andorra përfundoi me përjashtimin e Rebes në minutën e 61-të.

Në ndeshjen tjetër të grupit I, Izraeli dhe Kosova barazuan 1-1. Sfida u zhbllokua me autogolin e Eli Dasës në harkimin e Rashicës (36'), më pas gjithçka ndodhi: Solomon për pak barazoi, Rashicës iu anulua goli për pozicion jashtë loje dhe në minutën e 56-të izraelitët barazuan rezultatin 1-1, që u nënshkrua nga Dor Peretz.