RTSH Sport Live

Alban Beqiri, starti i mbarë në Europian

  • 20/04/2024
  • |
  • Sporte të tjera
Alban Beqiri, starti i mbarë në Europian
Skualifikon rumunin Nistreanu, vazhdon garën drejt medaljeve

Alban Beqiri, medalist i bronztë në Kampionatin Botëror të boksit në Beograd më 2022, e ka nisur mbarë Kampionatin Europian. Në peshën dëri në 71 kilogram ka mundur Marsel Nistreanu. Në raundin e dytë do të ketë përballë kundërshtar nga Kroacia.

Sipas trajnerit, Sead Bushati, Alban Beqiri është në formë dhe ka të gjitha gjasat për të mbërritur në zonën e medaljeve. Dhe nëse ndodh, Beqiri do të jetë krenaria e boksit shqiptar në Europianin e Beogradit, teksa boksierë të tjerë nuk kanë lënë asnjë shenjë.