RTSH Sport Live

Arrestohet sapo zbret nga avioni, ish-presidenti i federatës spanjolle Luis Rubiales

  • 03/04/2024
  • |
  • Spanjë
Arrestohet sapo zbret nga avioni, ish-presidenti i federatës spanjolle Luis Rubiales

Luis Rubiales u arrestua mëngjesin e sotëm me të mbërritur në aeroportin Barajas nga Republika Domenikane dhe u dërgua në gjykatë me një furgon policie. La Sexta ka kapur imazhin e momentit kur pasi ka zbritur nga avioni, ai është hipur në një furgon policie për ta penguar të dalë nga zona e rezervuar për pjesën tjetër të pasagjerëve të Terminalit 1 në Barajas.

Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit është nën hetim nga gjykata numër 4 e Majadahonda për krimet e pastrimit të parave, korrupsionit sipërmarrës, administrimit të gabuar dhe anëtarësimit në një organizatë kriminale.

Kthimi i tij në Spanjë nga Republika Domenikane ishte planifikuar për më 6 prill, por ish-numri një në futbollin iberik donte të kthehej me vullnetin e tij të lirë, në mënyrë që të shkonte dhe të paraqitej në gjykatë. Për momentin, raporton El Chiringuito, ai është i arrestuar.