RTSH Sport Live

Calhanoglu: Jam më i miri, Pirlo është idhulli im

  • 22/02/2024
  • |
  • Itali
Calhanoglu: Jam më i miri, Pirlo është idhulli im
Mesfushori turk nuk fshihet: “Unë jam më i miri sepse gjërat që bëj unë nuk i bëjnë të tjerët”

Hakan Calhanoglu flet për veten e tij në një intervistë për ‘Dazn’: “Muaj më parë thashë se jam ndër 5 regjisorët më të mirë në botë dhe askush nuk më besoi. Por unë besoj në veten time, i di cilësitë e mia dhe nuk kam frikë". Mesfushori turk del i pabalancuar edhe me një renditje të playmakers: "Enzo Fernandez është i pesti, Kimmich i katërti, Kroos i treti, Rodri i dyti, unë i pari. Pse jam më i miri? Sepse golat dhe ato që bëj, të tjerët nuk i bëjnë. Nëse hidhni një sy statistikave, nuk shënoj kurrë nga afër, por nga 25-30 metra ose nga gjuajtja e lire”.

“Janë gjëra të vështira. Të gjithë janë të mirë në menaxhim, por nuk më pëlqen të bëj pasime pesë metra larg. Gjithmonë kërkoj pasimin përfundimtar, për të rritur mundësinë e shënimit, apo të gjuajtjes së gjatë. Nuk më ndihmon dhënia e topit djathtas apo majtas. Kjo nuk do të thotë se nuk duhet të përmirësohem sepse tani kundërshtarët do të përpiqen të më mbulojnë një kundër një, si në pjesën e parë në Romë, kur isha në vështirësi”.

“Duhet të bëj më shumë hapësirë ​​për veten time dhe të jem më inteligjent në këto situata, por me Barella dhe Mkhitaryan që më ndihmojnë, do ta bëj gjithnjë e më mirë. Në fazën e mbrojtjes jam rritur, por më duhet ende të përparoj: duke analizuar videot me stafin, vërej se ende bëj gabime. Te Milani kur më kërkuan të bëhesha organizator nuk isha gati, ndërsa kur ndodhi këtu isha. Unë thashë menjëherë po, sepse doja të provoja veten. Kur jeni në moshën e duhur, ndryshimi i roleve ju rëndon më pak”.

Calhanoglu për Pirlon: "Ai është idhulli im, e njoh mirë. Më pëlqeu mënyra sesi luajti, qëndrimi i tij i qetë në fushë. Ai nuk e ndjeu stresin, më kujtohet “luga” për Hart në Euro 2012. Ai është idhulli im , numër një".