RTSH Sport Live

Ecclestone: Hamilton në Ferrari? Maranello nuk është një shtëpi pushimi...

  • 26/05/2023
  • |
  • Formula 1
Ecclestone: Hamilton në Ferrari? Maranello nuk është një shtëpi pushimi...
“Nëse do ta shihja Leclerc duke u përshëndetur me Reds, do të duhej të mendoja se ka një problem... Alternativa e vetme do të ishte Red Bull, por nuk ka vend për të"

Lewis Hamilton te Ferrari? Ditët e fundit, më shumë se një entuziast është mahnitur nga hipoteza e hedhur nga Daily Mail, sipas së cilës britaniku, shtatë herë kampioni i botës, është në bisedime me Maranellon për të formuar një ekip të mundshëm ëndrrash me Charles Leclerc. 40 milionë paga vjetore, sipas gazetës britanike. Lajmi u mohua nga vetë Hamilton, i lidhur me Mercedesin deri në fund të vitit 2023. As ish-pronari i F1, Bernie Ecclestone, nuk beson në një kalim hipotetik të Leëis në skuadrën italiane dhe e ka bërë të qartë në mënyrë shumë të çiltër.

Ecclestone shprehu mendimin e tij për agjencinë PA: "Unë nuk e kuptoj pse Leëis duhet të mendojë se është më mirë te Ferrari sesa te Mercedes. Ferrari nuk është një shtëpi pensioni, përkundrazi, është një ekip që dëshiron të fitojë kampionatin më shumë se kushdo tjetër”. Analiza e Ecclestone bëhet edhe më e detajuar: "Do të isha i habitur të dija se Ferrari synon të heqë qafe Leclerc për të nënshkruar me Leëis, kryesisht sepse ata janë të dashuruar me Charles. Hamilton tha gjithashtu se, kur të pensionohet, ai do të mbetet i lidhur me Mercedesin. Do të ishte e çuditshme nëse ai dëshiron të largohet tani. Dhe pastaj, nëse unë do të isha Leëis dhe do ta shihja Leclerc të lumtur që largohej nga Ferrari, do të mendoja se ai ekip ka një problem”.

E ardhmja për Hamilton? Ecclestone duket se i ka idetë e qarta: "Personalisht mendoj se ai do të qëndrojë me Mercedes ose do të pensionohet. E kuptoj zhgënjimin e Leëis me situatën e Mercedesit. Nuk e kuptoj se si u gjendën në këto kushte. Në çdo rast, kontrata e Hamiltonit është shumë e shtrenjtë dhe ky është një problem i madh”. Do të kishte një alternativë: "I vetmi vend ku mund të shkonte për të fituar kampionatin e tij të tetë botëror është Red Bull, por sigurisht që nuk ka vend për të atje”.