RTSH Sport Live

Euro 2024, Anglia dhe Skocia kanë një problem, çerekfinalet pasojnë zgjedhjet e parakohëshme

  • 23/05/2024
  • |
  • Të tjera
Euro 2024, Anglia dhe Skocia kanë një problem, çerekfinalet pasojnë zgjedhjet e parakohëshme

Kryeministri britanik, Rishi Sunak, shpalli 4 korrikun si datë për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme. 

Por në këtë histori ka edhe një detaj të vogël, i cili i ka shpëtuar kryeministrit pasi dita e zgjedhjeve do të paraprijë fazën çerekfinale të Euro 2024.

Siç dihet prej 14 qershorit deri më 14 korrik në Gjermani do të mbahet Europiani i futbollit dhe në këtë periudhë kohore janë parashikuar që të largohen nga ishulli plot 500.000 tifozë (prej të cilëve 200.000 do të jetë skocezë) në drejtim të shtetit fqinj.

Nëse Anglia dhe Skocia do të kualifikohen mes tetë skuadrave më të mira të turneut atëherë në këto zgjedhje të provokuara nga Sunak mund të mungojnë mijëra votues.

5 korrik

Çerekfinalja 1 (Shtutgart, 18:00)

Çerekfinalja 2 (Hamburg, 21:00)

6 korrik

Çerekfinalja 3 (Dyseldorf, 18:00)

Çerekfinalja 4 (Berlin, 21:00)