RTSH Sport Live

Fitojnë Milwaukee dhe Lakers, super Curry nuk mjafton për Golden State

  • 04/02/2024
  • |
  • Basketboll
Fitojnë Milwaukee dhe Lakers, super Curry nuk mjafton për Golden State

Nata e NBA-së karakterizohet nga ndeshje të mëdha dhe sheh Milwaukee Bucks të festojë, duke  përmbysur disavantazhin 44-20 në periodën e parë për të mposhtur Dallas Mavericks 129-117: Antetokounmpo protagonist kryesor i sfidës me 48 pikë. Steph Curry shënon 60 pikë, por Golden State dorëzohet në kohën shtesë përballë Atlantës. Buzëqeshin edhe Lakers, që pushtojnë Nju Jorkun dhe ndërpresin serinë  prej nëntë fitoresh radhazi të Knicks. Kings dhe Cavaliers fitojnë, Filadelfia humbet sërish pa Embiid.

DALLAS MAVERICKS-MILWAUKEE BUCKS 117-129

Ndeshja e madhe e natës ka një zhvillim të papritur, Dallas Mavericks kalojnë në epërsi 44-20 në periodën e parë dhe duket se kanë kontrollin total të ndeshjes, përpara se të kalohen nga Milwaukee Bucks. Giannis dhe shokët e tij rikthehen në -5 në periodën e dytë, kalojnë në avantazh në periodën e tretë, duke fituar 129-117 në Teksas. 40 pikët e Luka Doncic nuk janë të mjaftueshme për Mavs. Giannis Antetokounmpo kalon 40 pikë për të gjashtën herë, duke përfunduar me 48 pikë ndeshjen. Edhe Damian Lillard, me 30 pikë bëri një paraqitje shumë të mirë për miqtë.

NEW YORK KNICKS-LOS ANGELES LAKERS 105-113

LeBron James dhe Anthony Davis kthehen në fushë dhe Lakers kthehen të buzëqeshin, duke mposhtur një nga skuadrat më të forta në të gjithë NBA: pas nëntë fitoreve radhazi, New York Knicks bie, duke u mundur 113-105 në “Madison Square Garden”. Momenti vendimtar vjen në periodën e fundit, kur vendasit heqin këmbën nga gazi dhe mposhten me rezultatin e pjesshëm 33-19, që e kthen tërësisht situatën. LeBron është më i miri i Lakers, duke përfunduar ndeshjen me 24 pikë.  Skuadra e Nju Jorkut hedh poshtë një paraqitje madhështore të Jalen Brunson, i cili përfundon takimin me 36 pikë.

ATLANTA HAWKS-GOLDEN STATE WARRIORS 141-134 dts

Steph Curry ndërton, Golden State shkatërron dhe del me një disfatë befasuese në ndeshjen kundër Atlanta Hawks, të cilët përmbysin disavantazhin fillestar dhe i çojnë rivalët në kohën shtesë, ku arrijnë një fitore të rëndësishme me rezultatin 141-134.  Trae Young me 35 pikë ishte më i miri për vendasit. Warriors konfirmojnë veten në një krizë rezultatesh, 60 pikët e Steph Curry nuk mjaftojnë për të evituar humbjen.

Ndeshjet e tjera të NBA:

PHILADELPHIA 76ERS-BROOKLYN NETS 121-136

CHICAGO BULLS-SACRAMENTO KINGS 115-123

SAN ANTONIO SPURS-CLEVELAND CAVALIERS 101-117