RTSH Sport Live

Inter, goditje e dyfishtë para Champions: dëmtohen Calhanoglu e Cuadrado

  • 19/09/2023
  • |
  • Futboll Bota
Inter, goditje e dyfishtë para Champions: dëmtohen Calhanoglu e Cuadrado
Turku u ndal nga një problem muskular në kofshën e majtë, kolumbiani nga një inflamacion i tendinës

Hakan Calhanoglu dhe Juan Cuadrado nuk do të jenë në dispozicion për Real Sociedad-Inter, ndeshjen e parë të grupit të Champions League. Mesfushori turk do të mungojë në udhëtimin bask për shkak të një tendosjeje në aduktorin e kofshës së majtë, ndërsa kolumbiani u “eliminua” nga një inflamacion i tendinës. Mkhitaryan duhet të luajë si regjizor në vend të Calhanoglu, me Frattesi dhe Barella në krah të tij.

Pas shumë energjive psiko-fizike të shpenzuara në derbi, Inzaghi kishte në mendje një mini-xhiro të arsyetuar. Ka katër nënshkrime të reja në platformën e nisjes, të gatshëm për të debutuar që në minutën e parë: Pavard, Carlos Augusto, Arnautovic dhe Frattesi. Por nëse për të parin faza e Champions League është më e njohur se kurrë (mund ta bëjë Darmian gjithmonë të besueshëm të marrë frymë), situata është ndryshe për dy të tjerët. Sidomos për ish-lojtarin e Monzas, të cilin Inzaghi synon ta nxjerrë në fushë për t'i dhënë pushim Dimarcos, të lodhur pas derbit.

Nga ana tjetër, Arnautovic, i cili ishte në skuadrën e Interit të Tripletës, është në garë serioze për një fanellë me Thuram, i cili u shfaq në formë të paktën në derbin e së shtunës së kaluar. Dëmtimi i turkut i hap kështu dyert Frattesit, duke qenë se për herë të parë në sezon Inzaghi detyrohet të heqë dorë nga treshja Barella-Calhanoglu-Mkhitaryan. Armeni do të ulet me detyra drejtuese me ish-lojtarin e Cagliarit dhe ish-lojtarit të Sassuolo-s në krahët e tij. Në pankinë janë edhe Klaassen e Asllani.