RTSH Sport Live

Kane-Saka, Anglia fiton sërish

  • 26/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Kane-Saka, Anglia fiton sërish
Pas suksesit ndaj Italisë, një tjetër fitore vjen për kombëtaren e Southgate: 2-0 ndaj Ukrainës

Anglisë nuk iu desh të luftonte shumë për të mposhtur Ukrainën. Pas një gjysmë ore të parë shumë të bllokuar, me miqtë që mbroheshin kundër shpërthimeve angleze, Harry Kane zhbllokoi sfidën. Golashënuesi më i mirë në historinë e Tre Luanëve (55 gola) nis aksionin, duke nisur Saka, e ndjek dhe e përfundon në rrjetë në minutën e 37-të për epërsinë e anglezëve. Kaluan dy minuta dhe Southgate gëzohet për dyfishimin: Bukayo Saka e firmos vetë, me një goditje të mrekullueshme që shkon në këndin e sipërm.

Në pjesën e dytë Anglisë iu desh vetëm të kontrollonte reagimin e dobët të kundërshtarëve, me një Mudryk pa ngjyrë, dhe të luante me një ritëm të qetë për të harxhuar sa më pak energji. 2-0 vlen kryesimin e grupit C me pikë të plota, në grupin që e sheh Maqedoninë e Veriut të pushojë pas fitores ndaj Maltës.