RTSH Sport Live

Lazio mund Romën në derbi, vendos Zaccagni

  • 19/03/2023
  • |
  • Itali
Lazio mund Romën në derbi, vendos Zaccagni
Fitore me peshë për bardhekaltërit e Sarrit në epërsi numerike për një orë lojë pas përjashtimit të Ibanez

Lazio mposhti Romën 1-0 në derbin e kryeqytetit në Serinë A, duke i larguar verdhekuqtë në +5 në garën për një vend në Champions League. Në një atmosferë beteje sportive në Olimpico, kthesa e parë e ndeshjes erdhi në minutën e 32-të me përjashtimin e Ibanez për dy kartonë të verdhë. Në epërsi numerike, Lazio e Sarri theksoi dominimin e posedimit të topit, duke u përpjekur me durim të shkatërronte murin e verdhekuqve. Goditja fituese erdhi në minutën e 65-të me koridorin e Luis Albertos të prekur nga Felipe Anderson për Zaccagni, i akullt për të mposhtur Rui Patricio në shtyllën e largët.

Kryeqyteti është ngjyrosur me bardhekaltër këtë sezon si kurrë më parë në kampionat, duke pasur parasysh suksesin e dyfishtë të Lazios së Sarri ndaj Romës së Mourinhos, i cili u skualifikua në ndeshjen e dytë. Ndeshja e parë 1-0 në favor të Lazios u përsërit në Olimpico dhe në mënyrë paradoksale me të njëjtin protagonist negativ: Ibanez.

Nëse në ndeshjen e parë një gabim i mbrojtësit brazilian i hapi rrugën golit të fitores, në këtë ndeshje të dytë përjashtimi i tij në minutën e 32-të kushtëzoi rëndë ecurinë e ndeshjes e cila nga ai moment u luajt tërësisht në pjesën e verdhekuqve.