RTSH Sport Live

Lazio, Sarri: Me Atleticon pres përmirësime

  • 18/09/2023
  • |
  • Futboll Bota
Lazio, Sarri: Me Atleticon pres përmirësime
Trajneri i bardhekaltërve prezanton sfidën e Olimpico-s: “Duhet të korrigjojmë gabimet e bëra në kampionat”

Trajneri i Lazios, Maurizio Sarri prezanton ndeshjen e së martës në Ligën e Kampionëve në Olimpico kundër Atletico Madridit. Kundërshtari do të jetë një ish i madh, Cholo Simeone që ka pasur gjithmonë një mentalitet loje të ndryshëm nga ai i trajnerit toskan. "Vite më parë thashë se mënyra ime e të parit të futbollit ishte ndryshe nga e tija, por kisha respekt të madh për të. Me mënyrën e tij të lojës ai bëri mirë në Spanjë dhe në Evropë. Unë konfirmoj respektin tim”. Megjithatë, pas humbjes në Torino, mendja e tij është vetëm te ndeshja në Olimpico: "Nuk ka kuptim të ndalemi në ndeshjen e mëparshme, duhet të korrigjojmë gabimet. Pres që skuadra të vazhdojë të përmirësohet, duke eliminuar defektet e fillimit të sezonit”.

“Më të dukshmet aktualisht janë qasja në ndeshje në të cilën ne luftojmë përveç momenteve vendimtare në zonat vendimtare të fushës. Jemi shumë të butë në zonën tonë dhe në zonën e kundërshtarit. Për sa i përket lojës në 70 metrat e tjera të fushës ne po bëjmë hapa përpara”.

"Duhet të shikojmë ndeshje pas ndeshja, nuk duhet të mendojmë për ngjarje individuale. Kemi probleme për të zgjidhur, por në dy të fundit kemi bërë edhe disa hapa përpara. Tani duhet të bëjmë një hap vendimtar, është e qartë se ndaj skuadrave të forta ka mundësi dhe rreziqe”.

“Më vjen keq që po pranojmë gola në situata lehtësisht të evitueshme edhe kur jemi të pozicionuar mirë. Ajo për të cilën më vjen keq është që po pranojmë gola në situata lehtësisht të evitueshme dhe 54 topat e luajtur në zonë në fund pa prodhuar asgjë konkrete Nesër luajmë me Atletico, na duhet një rezultat, nëse është më i miri apo më i keqi nuk e di, rezultatet nuk janë pozitive, teorikisht duhet të jetë një moment i keq, por nuk duhet të mendojmë. Marrja e një rezultati pozitiv do të ishte e rëndësishme nga pikëpamja kualifikuese”.