RTSH Sport Live

Lewandowski dhe Lopez firmosin fitoren e Barcelonës

  • 26/05/2024
  • |
  • Spanjë
Lewandowski dhe Lopez firmosin fitoren e Barcelonës
Katalanasit kanë triumfuar me rezultatin 2-1 përballë Sevilla-s

Barcelona e mbyll kampionatin e saj duke mposhtur Sevillan 2-1 në Sanchez-Pizjuan dhe duke arritur në 85, -10 pas kampionit spanjoll Real. Kënaqësia përfundimtare për Blaugranët, edhe pse pak ngushëllim: në minutën e 15-të, Lewandowski kaloi në epërsi katalanasit, por En-Nesyri 31’ barazoi rezultatin për vendasit.

Në pjesën e dytë, Xavi, në ndeshjen e fundit në pankinën e katalanasve, futi Romeun në vend të Christensen, por momenti që vendosi ndeshjen erdhi në minutën e 59-të, kur Gundogan e vendosi Lopezin në pozicionin për të shënuar 2-1. Sulmi i fundit i andaluzianëve ishte i kotë:  përfundoi me tri pikë për Barcelonën, e cila, megjithatë, tani do të duhet të fillojë një revolucion duke filluar nga lidershipi teknik.

Xavi do të largohet, Flick është afër: do të jetë një ekip krejtësisht ndryshe sezonin e ardhshëm. Nga ana tjetër, Sevilla përfundoi me katër humbje radhazi dhe mbeti në 41 pikë, por ishte e rëndësishme të shpëtonte veten dhe objektivi ishte arritur prej kohësh.