RTSH Sport Live

Liverpool i përgjigjet Arsenalit, fitojnë dhe Brighton, Fulham e Bournemouth

  • 06/12/2023
  • |
  • Angli
Liverpool i përgjigjet Arsenalit, fitojnë dhe Brighton, Fulham e Bournemouth
Në javën e 15-të 'Reds' fitojnë në fushën e Sheffield dhe kthehen në -2 nga kreu, Brighton mposhti Brentfordin. Suksese për Fulham dhe Bournemouth

E mërkura (6 dhjetor), e mbushur me ndeshje në Premier League, për të luajtur javën e 15-të. Dhe pas fitores së hershme të Arsenalit, liderit të ligës, në fushën e Lutonit, Liverpooli u përgjigj duke triumfuar  në fushën e Sheffield United. Këtyre të fundit nuk u mjaftoi zëvendësimi i Paul Heckingbottom të shkarkuar me Chris Wilder (në përvojën e tij të tretë në stolin bardhekuq) për të braktisur vendin e fundit në renditjen. 'Reds' e Jurgen Klopp fituan 2-0 falë golave ​​të kapitenit Van Dijk (në minutën e 37-të) dhe Szoboszlai (90'+5') dhe kështu u rikthyen në -2 nga maja.

Brighton, Fulham dhe Bournemouth fitojnë - Brighton i De Zerbi-t mposhti me përmbysje Brentfordin në shtëpi (2-1): mysafirët kaluan në avantazh me penalltinë e kthyer në gol nga Mbeumo (27'), më pas vendasit kthyen gjithçka me Gross (31') dhe Hinshelwood (52'). Fitore, por jashtë, edhe për Bournemouthin, 2-0 në fushën e Crystal Palace, me golat e Senesi (25') dhe Moore (90'+ 1'). Së fundi, goleadë në shtëpi për Fulhamin: 5-0 kundër Nottingham Forest me dopietat e Iwobi (30' dhe 74') dhe Jimenez (34' dhe 54') para të pestit të servirur nga Cairney (86').