RTSH Sport Live

Lukaku nuk mjafton, Roma barazon me Servette dhe mbetet e dyta

  • 30/11/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Lukaku nuk mjafton, Roma barazon me Servette dhe mbetet e dyta
Belgu zhbllokoi ndeshjen, por zviceranët barazuan me Bedia. Vendi i parë do të vendoset në ditën e fundit, por fitorja ndaj Sherifit mund të mos mjaftojë për italianët

Në ditën e pestë të grupit G të Ligës së Evropës, Roma barazoi 1-1 me Servette, u kualifikua në fazën e eliminimit direkt, por vendi i parë, i cili vlen në 1/16, u largua pas fitores së Slavias së Pragës kundër Sherif: verdhekuqtë do të duhet të mposhtin moldavët në ditën e fundit dhe të shpresojnë që çekët të humbasin përballë zviceranëve. Në Gjenevë, Lukaku e çau ngërçin me një gjuajtje të bukur me të majtën (21'), por vendasit reaguan dhe gjetën golin e barazimit në fillim të pjesës së dytë (50') me Bedia. Dybala humbi disa mundësi të qarta dhe rezultati nuk ndryshoni deri në fund.

Roma u arrit nga Servette dhe tani shpresa për t'u kualifikuar si e para dhe për të shmangur ndeshjet e shumta të frikshme play-off nuk janë larg. Verdhekuqtë, në fakt, nuk janë zotër të fatit të tyre dhe tani ata kanë nevojë për një mrekulli: duhet të mundin Sherif në Olimpico dhe të shpresojnë që Slavia të humbasë në shtëpi me Servette tani jashtë loje. Çekët, në fakt janë dy pikë përpara dhe kanë një golavarazh më të mirë (+4) me të njëjtat statistika ballë për ballë. Edhe barazimi i Slavisë ofron pak shpresë, me kusht që ata të mundin moldavët me 5 gola diferencë. Lajmi i mirë i mbrëmjes është rikthimi i Lukakut tek goli, ndërsa Dybala komunikoi mirë, por humbi disa mundësi të pastra shënimi.