RTSH Sport Live

Maks Verstapen, më i shpejti në Abu Dhabi

 • 19/11/2022
 • |
 • Formula 1
Maks Verstapen, më i shpejti në Abu Dhabi
Të shtunën u zhvilluan provat zyrtare, gara e së dielës, drejtpërdrejt në RTSH 2 (14:00)

Kampionati Botëror i këtij sezoni të Formulës 1 ul këtë fundjavë siparin e tij me garën e fundit, atë të Çmimit të Madh të Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila ka zhvilluar të shtunën në mesditë provat zyrtare. Dhe do të jetë një rreshtim interesant ai i garës së të dielës, pasi 3 skuadrat rivale do të formojnë 3 radhët e para. Kështu, janë dy makinat e “Red Bull”-it “kampione” të sapokurorëzuar të konstruktorëve, që do të vendosen në radhën e parë, me kampionin e dyfishtë të botës, Maks Verstapen, që do të niset nga vendi i parë dhe shokun e tij të skuadrës, Serxhio Perez nga vendi i dytë.

Në radhën e dytë do të vijnë dy makinat e “Ferrari”-t, me Sharl Lëklerkun dhe Karols Sainzin, që do të nisen përkatësisht nga vendi i 3-të dhe i 4-t, ndërsa në radhën e tretë do të rreshtohen dy makinat e “Mercedes”-it, me Ljuis Hemiltonin të 5-tin dhe të Xhorxh Rasëllin të 6-tin. Ndërkaq, 10-shen e të parëve e plotësuan Lando Norris me “MekLaren”, Esteban Okon me “Alpine”, Sebastian Fetel me “Aston Martin” dhe Daniel Riçiardo me “MekLaren”.

Maks Verstapen ishte dukshëm më i shpejti në këto prova zyrtare, duke e përshkuar xhiron me kohën 1 minutë, 23 sekonda e 824 të mijëtat, 228 të mijëtat më i shpejtë sesa Perez, ndërsa 268 të mijëtat më prapa ishte Lëklerku. Meksikani dhe piloti nga Montekarlo janë përfshirë në betejën për vendin e dytë dhe titullin simbolik të “nënkampionit” të botës, ashtu sikundër janë përfshirë në të njëjtën betejë edhe “Ferrari” dhe “Mercedes”-i.

Sikundër provat zyrtare të së shtunës, edhe gara e së dielës do të vijë për sportdashësit drejtpërdrejt në Rrjetin e Radio-Televizionit Shqiptar, në kanalin RTSH 2, duke nisur nga ora 14:00.

NISJA TË DIELËN

Rreshti i parë

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Sergio Perez (Red Bull)

Rreshti i dytë

 1. Charles Leclerc (Ferrari)
 2. Carlos Sainz (Ferrari)

Rreshti i tretë

 1. Lewis Hamilton (Mercedes)
 2. George Russell (Mercedes)

Rreshti i katërt

 1. Lando Norris (McLaren)
 2. Esteban Ocon (Alpine)

Rreshti i pestë

 1. Sebastian Vettel (Aston Martin)
 2. Daniel Ricciardo (McLaren)

Rreshti i gjashtë

 1. Fernando Alonso (Alpine)
 2. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

Rreshti i shtatë

 1. Mick Schumacher (Haas)
 2. Lance Stroll (Aston Martin)

Rreshti i tetë

 1. Guanyu Zhou (Alfa Romeo)
 2. Kevin Magnussen (Haas)

Rreshti i nëntë

 1. Pierre Gasly (AlphaTauri)
 2. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)

Rreshti i dhjetë

 1. Alexander Albon (Williams)
 2. Nicholas Latifi (Williams)