RTSH Sport Live

Manchester United-Barcelona, ​​çfarë ndodhi në “Old Trafford”!

  • 24/02/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Manchester United-Barcelona, ​​çfarë ndodhi në “Old Trafford”!
Bruno Fernandes dhe de Jong, protagonistët e mosmarrëveshjes së nxehtë

Misioni i kryer për Manchester United. “Djajtë e Kuq” mundën 2-1 Barcelonën në ndeshjen e dytë të play-off-it të Europa League për t’u kualifikuar në fazën e 16-shes. Skuadra e Ten Hag u rikthye nga disavantazhi fillestar i nënshkruar nga Leëandoëski dhe ndryshoi fatin falë golave ​​të Fred dhe Antony. Një ndeshje e ndaluar për ata me zemër të dobët, ajo e ‘Old Trafford’, gjatë së cilës, falë aksioneve të shumta, pati dhe momente tensioni.

Në minutën e 62-të të ndeshjes në 'Old Trafford', në fushë u ndezën gjakrat: fitili është gjesti i Bruno Fernandes, në momentin e nervozizmit për kryerjen e faullit të penalltisë me të cilën 'blaugranët' kaluan në epërsi, çon në një luftë të vërtetë. Sherri u ngrit kur portugezi ndër të tjera, hodhi një top mbi Frenkie de Jong.

Holandezi shtyhet dhe arbitri i ndeshjes, francezi Turpin fishkëllen një faull, por Bruno Fernandes nuk është dakord: lojtari luzitan, i ndëshkuar në minutën e 60-të dhe për këtë arsye rrezikoi përjashtimin, dëgjon bilbilin, por nuk ndalet dhe godet plotësisht holandezin që ishte në tokë.

Pason një trazirë që përfshin pothuajse të gjithë protagonistët në fushë: lojtarët e Barcelonës duan një karton të dytë të verdhë për Fernandes, lojtarët e Manchester United mbrojnë partnerin e tyre. Drejtori i ndeshjes bën zgjedhjen më të mençur: çliron të gjithë tensionin dhe loja rifillon pa masë disiplinore.