RTSH Sport Live

Milan, Pioli: Kualifikimi nuk është mbyllur

  • 21/02/2024
  • |
  • UEFA Europa League
Milan, Pioli: Kualifikimi nuk është mbyllur
Duke parë ndeshjen e dytë të play-off-it të Europa League, trajneri kuqezi predikon qetësinë për të shmangur kurthet e mundshme

Humbja e rëndë ndaj Monzas nuk e fshiu dëshirën për të bërë mirë te Milani. Skuadra kuqezi duhet të kthejë faqen menjëherë duke pasur parasysh se në horizont janë ndeshjet kundër Rennes dhe Atalantës. Pikërisht në kuadër të ndeshjes së kampionatit, Stefano Pioli më në fund do të ketë në dispozicion Pierre Kalulu dhe Fikayo Tomori të cilët do të forcojnë vijën e mbrojtjes, shpesh në vështirësi në ndeshjet e fundit.

"Kalulu dhe Tomori nuk janë stërvitur me ne për një kohë të gjatë. Rikthimi i tyre do të jetë shumë i rëndësishëm. Jemi të lumtur që i kemi përsëri në grup", shpjegoi trajneri kuqezi për Milan TV, i cili nënvizoi: "Ata nuk do të jetë në dispozicion me ne, por le të shohim për të dielën”.

Duke parë ndeshjen e dytë të play-off-it të Europa League, Pioli predikon qetësinë për të shmangur kurthet e mundshme: "Është e qartë se ne morëm një epërsi të mirë në ndeshjen e parë, por nuk mund ta konsiderojmë të përfunduar. Rennes është një skuadër e mirë, janë një ekip cilësor, i shpejtë. Ata nuk do të ngrenë lehtë flamurin e bardhë, do të përpiqen të kthehen. Ne jemi të fokusuar vetëm në atë që duhet të bëjmë për të arritur në raundin tjetër. Do të duhet të menaxhojmë mirë duke u përpjekur të godasim kundërshtarët tanë”.