RTSH Sport Live

NBA:  Doncic mund Jokic, Covid “sulmon” Philadelphia 76ers

  • 08/01/2021
  • |
  • Basketboll
NBA:  Doncic mund Jokic, Covid “sulmon” Philadelphia 76ers
Slloveni tërheq Dallasin drejt fitores përballë Denver, Lakers mposhten nga Spurs, Nets ok në Phila, qëi tani duhet të përballet me karantinë pas një rasti pozitiv

Vetëm 5 ndeshje në natën e NBA-së, por shumë surpriza dhe kthesa si fitorja e Nets mbi 76ers dhe humbja e Lakers në shtëpi kundër Spurs. Nets, pa Kevin Durant (karantinë) dhe Kyrie Irving,  kapërcyen Philadelphia 76ers me autoritet për 122-109, të cilët përveç humbjes tani duhet të përballen edhe me Coronavirusin: gjatë lojës doli që Seth Curry është pozitiv, kështu që ekipi mbeti në Neë York në karantinë në pritje të provave të reja. Cleveland mund Memphis, pa yllin Ja Morant, 94-90 me një Andre Drummond në formë (22 pikë dhe 15 kërcime), San Antonio pushton shtëpinë e kampionëve në fuqi me një performancë të shkëlqyer.

Ndeshja e natës në Pepsi Center në Denver ku Nikola Jokic (38 pikë dhe 11 kërcime) duhet të dorëzohet  pas një kohe shtesë me Luka Doncic (38 pikë dhe 10 asistime) dhe Mavericks(117-124): serbi, në kohën shtesë, me një magji, vendosi 109-109. Megjithatë, është slloveni ai që bën hapin e madh me 9 pikë dhe step-back në 33 " për të ngrirë rezultatin.

Damian Lillard tërbohet kundër Timberëolves, 39 pikë me 13/21 nga fusha dhe 7/12 nga 3 në fitoren në shtëpi të Trail Blazers (135-117).