RTSH Sport Live

Përplasje me Guardiolën, Cancelo drejt Bayern

  • 30/01/2023
  • |
  • Angli
Përplasje me Guardiolën, Cancelo drejt Bayern
Ish-Inter dhe Juve ka pranuar transferimin në Bundesligë, formula është ajo e një huazimi me të drejtë blerjeje, rreth 70 milionë euro

Botti po ashtu jashtë për Premier League: Joao Cancelo në fakt është gati të largohet nga Manchester City dhe t'i bashkohet Bayern me formulën e huazimit me të drejtë blerjeje. Athletic raporton: anësori portugez tashmë ka fluturuar në Bavari dhe do të kryejë kontrollet e tij të zakonshme mjekësore në mbrëmje. Cancelo do të qëndrojë në Bundesligë deri në fund të sezonit, pas së cilës do të nevojiten rreth 70 milionë euro për ta blerë atë.

Cancelo ishte një nga startuesit e palëvizshëm të Guardiolës në gjysmën e parë të sezonit, duke luajtur në krahun e djathtë dhe të majtë dhe duke shënuar 2 gola dhe 5 asistime në 26 paraqitje në të gjitha garat. Pas Botërorit të Katarit, megjithatë, ai e kishte më të vështirë të gjente hapësira, duke qëndruar në stol për 90’ në 5 nga 10 ndeshjet e zhvilluara nga Qytetarët pas pushimit.

Sipas Daily Mail, lamtumira e mbrojtësit portugez ishte për shkak të një sherri me Guardiolën pas përjashtimit të tij të premten, për ndeshjen e Kupës FA kundër Arsenalit. Një frakturë që u bë e pashërueshme dhe që bëri që Cancelo të kërkonte transferimin, duke marrë dritën jeshile nga klubi. Nga ana tjetër, drejtuesi i Cityt përsërit shpesh se ata që nuk janë të lumtur duhet të largohen.

Bayern, nga ana e tij, siguroi një anësor të klasit dhe përvojës ndërkombëtare, i cili do të ndihmojë Nagelsmann të përballet me dëmtimin e Mazraoui dhe ndoshta edhe largimin e mundshëm të Pavard në verë.