RTSH Sport Live

Pioli dhe Milani, tri pikët janë detyrim

  • 02/12/2023
  • |
  • Itali
Pioli dhe Milani, tri pikët janë detyrim
Kuqezinjtë, në fushë kundër Frosinone. Sot luhen edhe Genoa-Empoli dhe më pas Lazio-Cagliari

Vetëm një rezultat. Milani nuk mund të përballojë asnjë gabim këtë mbrëmje. Dhe para së gjithash, Pioli nuk e përballon dot. Juve fitoi, Napoli dhe Inter përballen me njëri-tjetrin në përplasjen direkte, tri pikët do t'i lejonin kuqezinjtë të mbanin distancën nga bardhezinjtë, në mënyrë të pashmangshme të kapnin pikë nga Mazzarri dhe Inzaghi dhe të qëndronin, ose më saktë të riktheheshin, në garën për titull.

Por mbi të gjitha, dalja përtej emergjencës, mposhtja e Frosinone do të nënkuptonte shuarjen e polemikave dhe pakënaqësisë pas Champions dhe do t'i ofronte oksigjen të çmuar Piolit në fund të një jave, e cila mes humbjes ndaj Dortmundit, polemikës për dëmtimet dhe deklaratave bombastike të Maldinit sigurisht që nuk e kanë kursyer presionin dhe  dhe shqetësimet.

Me pak fjalë, një e shtunë delikate për trajnerin kuqezi. Pak a shumë identike me atë të Sarri, i cili, të paktën, mori përgjigje pozitive nga ndeshjet e tij në Champions League. Me një renditje të dobët, Lazio pret sot Cagliarin në Olimpico duke e ditur se nuk mund të përballojë asnjë rezultat tjetër përveç fitores. Nga ana tjetër, Ranieri, në një lloj derbi me të cilin do të përballet trajneri sard, duke ditur tashmë rezultatin e Genoa-Empoli, një sfidë ku ka pikë për të marrë që padyshim janë me interes edhe për vetë Cagliari.