RTSH Sport Live

Reali ndalet, Girona mund të përfitojë

  • 18/02/2024
  • |
  • Spanjë
Reali ndalet, Girona mund të përfitojë
Vetëm 1-1 në fushën Rayo Vallecano për skuadrën e Ancelotti-t

Real Madridi ngadalëson ritmin dhe nuk shkon më shumë se një barazim 1-1 në fushën e Rayo Vallecano. Një rinisje e shkëlqyer nga Merengues mbi presionin e fortë (të dështuar) nga Rayo, me Valverde që fluturoi djathtas dhe përgatiti goditjen fituese të Joselu 3’. Arbitri fillimisht e anuloi golin për pozicion jashtë loje, për ta vërtetuar më pas, pas një kontrolli nga VAR-i. Vendasit nuk u dekurajuan pas golit të pësuar dhe nga mesi i pjesës së parë arritën të gjenin golin e barazimit me penallti në minutën e 27-të nga de Tomas.

Skuadra e Ancelotti-t shtyn sërish pas barazimit, por me më pak qartësi dhe vrull se në fillim. Në minutën e 35-të Valverde u afrua për të shënuar një eurogol me një goditje nga jashtë zonës pas një goditje nga këndi, por goditi pjesëm e jashtme të shtyllës. Në fund të 45 minutave të para të lojës rezultati ishte 1-1.

Në pjesën e dytë, Los Blancos vazhduan të kontrollonin ndeshjen, duke menaxhuar posedimin e topit në kërkim të një avantazhi të ri. Të besuarit e Perez u mbrojtën mirë, në mënyrë të organizuar dhe për të parandaluar sulmet klasike nga kryesuesit e ligës. Shumë nervozizëm për blancos në fund, ku edhe Carvajal u përjashtua nga dy kartonët e verdhë për protesta në harkun e dy minutave.

Përfundon 1-1, me Real Madridin që ngjitet në 62, por humbi 2 pikë ndaj Atleticos dhe Barcelonës, ​​me Girona tashmë në gjendje të rikthehet në -3 nëse fiton ndeshjen ndaj Athletic Bilbaos. Barazimi i artë për Rayo Vallecano, që ngjitet në 25 pikë.