RTSH Sport Live

Rodrygo e bën Realin të brohorasë

  • 24/05/2023
  • |
  • Spanjë
Rodrygo e bën Realin të brohorasë
Madrilenët kanë arritur të marrin një fitore 2-1 përballë Rayo Vallecano

Real Madridit iu desh një gol i vonë Rodrygo për të mposhtur Rayo Vallecano 2-1, i cili kishte barazuar me De Tomás. Bernabeu u rreshtua menjëherë përkrah Vinicius Jr, pasi i gjithë ekipi kishte hyrë në fushë me fanellën e tij në shenjë solidariteti me partnerin e tyre, viktimë e racizmit. Braziliani, i falur pas pezullimit, nuk luajti për shkak të një problemi fizik dhe fillimi ishte më i mirë për miqtë, të rrezikshëm me Óscar Valentín. Goli i parë mbërriti në minutën e 31-të me autor Benzema, i cili shënoi pas asistimit të Valverde.

Në pjesën e dytë, merengët u kufizuan në kontrollin e lojës, me veprime sulmuese të arsyetuara: më afër dyfishimit ishte Carvajal, i cili goditi jashtë kuadratit. Ritmet ngadalësohen dhe zëvendësimet prishin lojën, duke kufizuar emocionet deri në minutën e 83-të. Papritur, kur gjithçka dukej se do të çonte në një përfundim të paramenduar, Rayo Vallecano barazoi: heroi ishte De Tomás, i cili mundi Courtois me një goditje të saktë të ulët nga brenda zonës.

Gjithsesi, barazimi zgjati vetëm gjashtë minuta, me Rodrygon I shërbyer nga Ceballos, duke djegur mbrojtjen kundërshtare dhe duke firmosur 2-1 me një goditje të shkëlqyer. Në finale ka një mundësi për secilën palë, por rezultati nuk ndryshon.