RTSH Sport Live

Roma, tre golat ndaj Sherif nuk mjaftojnë: shkon në play-off

  • 14/12/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Roma, tre golat ndaj Sherif nuk mjaftojnë: shkon në play-off
Në Olimpico, golat nga Lukaku, Belotti dhe Pisilli kundër moldaveve nuk mjaftojnë që skuadra e Mourinhos të kalojë Slavian e  Pragës në renditje.

Roma e mbyll fazën e grupeve të Europa League me një fitore të bukur, por të “padobishme”. Në ndeshjen e fundit të Grupit G, skuadra e Mourinhos mundi 3-0 Sheriff Tiraspol, por e mbylli grupin në vendin e dytë pas Slavia të Pragës dhe në raundin tjetër do të duhet të përballet në play-off kundër një skuadre të tretë të zbritur nga Champions League.

Në Olimpico, verdhekuqtë nisën fuqishëm dhe në pjesën e parë shënuan me Lukaku (11') dhe Belotti (32') të asistuar nga Zaleëski. Gola që mbyllin çështjen. Me një ritëm të ulët, në fakt, pjesa e dytë ishte e mirë vetëm për të parë golin e të riut Pisilli (93') që rrumbullakosi rezultatin në kohën shtesë.