RTSH Sport Live

Romagnoli-Luis Alberto, Lazio fiton me Empolin dhe e mbyll në vend të dytë

  • 03/06/2023
  • |
  • Itali
Romagnoli-Luis Alberto, Lazio fiton me Empolin dhe e mbyll në vend të dytë
Mbrojtësi zhbllokoi me kokë, spanjolli mbylli llogaritë në shtesë. Lazio përfundon e dyta pas 24 vitesh

Lazio mundi Empolin 2-0 në Castellani në ndeshjen e fundit të Serie A, duke përfunduar e dyta në ligë, 24 vjet pas herës së fundit. Pas një pjese të parë të luftuar dhe me pak raste, duke përfshirë një goditje të Immobile të devijuar nga Vicario, Lazio zhbllokoi ndeshjen në fillimin e pjesës së dytë me Romagnolin, i pagabueshëm me kokë në goditjen nga këndi të Luis Albertos. Reagimi toskan nuk solli asnjë rrezik për Provedel, ndërsa në rikuperim të plotë - pas përjashtimit të Cambiaghi në minutën e 90-të - vetë Luis Alberto fulosi fitoren 2-0.

Një Lazio si kjo nuk ishte parë kurrë në epokën e Lotitos. Skuadra e Sarri, duke mposhtur 2-0 Empolin në ditën e fundit të Serisë A, e përfundoi kampionatin në vendin e dytë me 74 pikë, në një distancë të madhe nga kampionët e Napolit, por shumë më mirë se në sezonet e tjera që nga viti 1999/2000. Tri pikët, ato të grumbulluara në Toskanë me trajnerin të skualifikuar, në tribunë, vërtetuan ecurinë e mirë në këtë sezon me golat e Romagnolit dhe Luis Alberto për të vulosur portën e 13-të të pastër si udhëtues.