Ronaldo gabon, por Portugalia mposht Slloveninë me penallti

• 01/07/2024
  • |
Koha e rregullt dhe shtesa nuk mjaftuan për të thyer barazimin 0-0, Diogo Costa ishte vendimtar në gjuajtjen e penalltive.

Portugalisë i nevojiten penalltitë për të eliminuar Slloveninë në fazën e 16-shes të Euro 2024, me një rezultat 3-0. Në Deutsche Bank Park në Frankfurt, ndeshje e barabartë në rezultat, 0-0 në 90 minutat, me Oblak të kujdesshëm dhe të aftë për të mbyllur derën përballë portugezëve, përsëri dhe përsëri.

Në shtesë portieri hipnotizon Cristiano Ronaldon nga njëmbëdhjetë metra (105') duke neutralizuar një penallti. 120 minuta lojë dhe 0-0 për ti lënë radhën gjuajtjeve nga pika e bardhë. Diogo Costa ishte vendimtar dhe hipnotizoi Ilicic, Balkovec dhe Verbic për t'i dhënë Portugalisë kualifikimin. Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandez dhe Bernardo Silva u treguan të saktë në lotarinë e penalltive për të firmosur një rezultat 3-0.

Në çerekfinale, e cila do të luhet të premten më 5 korrik në Hamburg, do të jetë një sfidë kundër Francës.

120 minuta lojë mbyllen në barazim 0-0 në Frankfurt, pavarësisht mundësive të krijuara. Gjithçka do të vendoset nga penalltitë

115’ – Çfarë humbet Sllovenia! Një gabim i Pepe i jep mundësinë Sesko të shfaqet i vetëm përballë Diogo Costa, por ndalet me këmbë nga ky i fundit.

108' – Mundësi për Portugalinë! Tenton Palhinha, Oblak e dërgon në goditje këndi.

Edhe shtesa e parë mbyllet në barazim 0-0, gati për shtesën e dytë

105’ - OBLAK PRET PENALLTINË E CRISTIANO RONALDO! Refleks i çmendur i portierit të Atletico Madridi, cili zhytet në të majtë dhe bën një mrekulli të vërtetë.

103’ - Diogo Jota futet në zonën e penalltisë pas një serie driblimesh, Drkusic e pengon: është një penallti për Orsato-n!

95' – Mundësi për Slloveninë. Cancelo humb topin, Verbic përfiton dhe gjuan, duke kapur devijimin e Riben Dias: topi përfundon jo shumë larg portës së Diogo Costa.

90' - Edhe një herë! Fillon në Frankfurt pjesa e parë shtesë.

90'+5' - PËRFUNDON KETU! Portugalia u përpoq të depërtonte, por Sllovenia mbeti e vendosur, nuk u dorëzua kurrë: shkojmë në kohën shtesë!

89’ - Mundësia më e mirë e ndeshjes për Ronaldon, i cili, i shërbyer në mënyrë perfekte nga Diogo Jota, zgjedh fuqinë në zonën e rreptësisë, por gjen një Oblak të madh, i cili bllokon goditjen e tij nga afër.

77' - Zbritje mbresëlënëse nga Nuno Mendes, i cili sulmon dhe më pas e vendos në qendër për Ronaldon: Bijol, edhe një herë, mbërrin në top i pari.

71' - Një tjetër goditje dënimi për Portugalinë, një tjetër mundësi e humbur për Ronaldon.

68' – Mundësi për Sporar, Diogo Costa është shumë i vëmendshëm dhe del me këmbë duke larguar topin.

62’ - Portugalia e çekuilibruar, Sesko bën hapa të gjatë drejt portës kundërshtare, por më pas pengohet ballë për ballë me Diogo Costa-n falë edhe ndërhyrjes inteligjente të Pepes.

59' - Pasim ajror në zonën pas aksionit të zgjatur të Portugalisë. Oblak është i vëmendshëm dhe del për ta bërë topin për vete, duke mbajtur larg Ronaldon që po nxitonte.

55' - Një tjetër goditje e tmerrshme nga gjuajtja e lirë e Ronaldos, Oblak nuk trembet dhe largon rrezikun.

47' – Sulm i pabesueshëm nga Cancelo në të djathtë, më pas është Bernardo Silva që shfaqet në skenë, i cili megjithatë gjuan lart.

Mbyllet pjesa e parë

Portugalia kryeson, por nuk depërton: Sllovenia e shkëlqyer reziston, ende 0-0 në Frankfurt.

45'+3' – Mundësi për Portugalinë. Leao kalon Drkusic në të majtë dhe pason për Palhinha, i cili gjuan nga buza e zonës, duke puthur shtyllën e jashtme në të djathtë të Oblak.

44' – Më në fund “bëhet i gjallë” edhe Sesko, i cili godet fort nga jashtë: bllokon Kosta.

39' - Stojanoviz vrapon djathtas dhe tenton të shërbejë për Sporarin, por Nuno Mendes është i jashtëzakonshëm dhe rikuperon në momentin e fundit.

34' - Predhë nga goditja e dënimit e Ronaldos, topi ngrihet paksa dhe përfundon pak mbi traversë, Oblak e shoqëron.

30' - Portugalia zotëron ritmin e ndeshjes, por Sllovenia ka guxim dhe e mban linjën lart kur e kërkon momenti: distanca perfekte mes reparteve për djemtë e Keka për momentin.

25' - Bruno Fernandes bën një goditje të fortë nga një kënd i ngushtë, Oblak e bllokon.

13' - Aksion perfekt i portugezëve, më pas një krosim i fortë dhe i kalibruar nga Bernardo Silva, të cilin as Ronaldo dhe as Bruno Fernandes nuk e arrijnë.

10' - Portugalia zotëron ndeshjen, Sllovenia është vendosur në mbrojtjen e zonës së tyre të penalltisë.

8' - Super lojë e Leaos në mesfushë dhe një top inteligjent për Ronaldon, i cili pengohet në zonë në momentin e goditjes, duke humbur një rast të shkëlqyer.

5' - Përfundim i fortë, por i pasaktë nga Ruben Dias, i cili gjuan për herë të parë brenda zonës, por humbet objektivin.

4’ – Mundësia e parë për Portugalinë, krosim i Bruno Fernandes, Leao afrohet rrezikshëm, por pa arritur të devijojë në drejtim të portës

Në Frankfurt, Portugalia dhe Sllovenia përballen për një vend në çerekfinale të Kampionatit Evropian. Martinez rikthen 'lojtarët e mëdhenj' në fushë: Leao rikthehet në treshe me Ronaldon dhe Bernardo Silvan. Hipotezat në prag janë konfirmuar edhe për Kek me dyshen e zakonshme sulmuese Sesko-Sporar.

PORTUGALI-SLLOVENI

Portugalia(4-3-3): Diogo Costa; Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes; Vitinha, Palhinha, Bruno Fernandes; Bernardo Silva, Ronaldo, Leao. Trajner: Martinez

Sllovenia:(4-4-2): Oblak; Karnicnic, Drkusic, Bijol, Balkovec; Stojanovic, Cerin, Elsnik, Mlakar; Sporar, Sesko. Trajner: Kek