RTSH Sport Live

Sevilla si Roma: kalon në avantazh, më pas Reali e përmbys

  • 27/05/2023
  • |
  • Spanjë
Sevilla si Roma: kalon në avantazh, më pas Reali e përmbys
Reali fitoi 2-1 në Sanchez-Pizjuan me dopietën e brazilianit Rodrygo.

Java e parafundit e La Ligës hapet me fitoren 2-1 të Real Madridit ndaj Sevillas, kundërshtarit të radhës të Romës në finalen e Europa League. Në Sanchez-Pizjuan, Rafa Mir (3') kalon menjëherë në epërsi andaluzianët, por Rodrygo kujdeset për rikthimin e Ancelottit, duke shënuar  dy gola midis 29' dhe 69'. Me këtë fitore, blancos janë një hap larg sigurimit të vendit të dytë në ligë.

Lajm i mirë për Romën përpara finales së Europa League në Budapest: Sevilla është padyshim e thyeshme. Në fakt, në Sanchez-Pizjuan, Real Madridi fitoi me rezultatin 2-1 duke bërë një përmbysje ndaj andaluzianëve, të cilët e nisën mirë, por u rrëzuan nga goditjet e Rodrygo. Në të 3’ në fakt Gil gjuan dhe godet Militaon, por devijimi bëhet asist për Mir, i cili nuk gabon, 1-0. Megjithatë, madrilenët pa Benzema dhe Vinicius, arrijnë të gjejnë forcën e tyre kryesore lëvizëse te Rodrygo. Braziliani në fakt shënoi golin e barazimit në minutën e 29-të nga një goditje e lirë. Para pushimit pati edhe një shtyllë nga Lamela, i cili u afrua për të bërë 2-1 për Sevillan.

Në pjesën e dytë, Rodrygo iu afrua sërish shënimit, por u ndal nga një pozicion jashtë loje. Megjithatë, sulmuesi nuk mund të gabonte në minutën e 70-të duke firmosur për 2-1. Sevilla tentoi të sulmojë por nuk arriti të gjejë golin e barazimit. Një humbje që e mban skuadrën e Mendilibar larg zonës europiane.

Në këtë pikë finalja e Europa League bëhet edhe më e rëndësishme për andaluzianët, për të mos mbetur pa kompeticionet ndërkombëtare. Nga ana tjetër, Reali fluturon për momentin në +4 ndaj Atletico-s dhe është një hap larg sigurimit të vendit të dytë: do të mjaftonte të mundte Bilbaon në ditën e fundit, nëse Atletico do të mundte Real Sociedad.