RTSH Sport Live

Shpërbëhet celula e ISIS-it në Spanjë, donte të sulmonte tifozët dhe lojtarët e Realit

  • 17/06/2024
  • |
  • Spanjë
Shpërbëhet celula e ISIS-it në Spanjë, donte të sulmonte tifozët dhe lojtarët e Realit

Terrorizmi islamik është rikthyer për të kërcënuar futbollin spanjoll. Sipas ‘El Confidencial’, shërbimet e informacionit Guardia Civil kanë çmontuar javët e fundit një rrjet që synonte të sulmonte stadiumin Santiago Bernabeu dhe ftonte militantët e tij të qëllonin kundër lojtarëve dhe tifozëve të Real Madridit. Nëntë persona u arrestuan në operacionin në Salt (Girona), Algeciras (Cadiz), Anta (Almeria) dhe Tenerife.

Në një poster të publikuar në internet mund të shihni një burrë me kapuç duke qëlluar dhe lentet e pamjes së tij teleskopike të drejtuara drejt autobusit të Real Madridit. "Vëllai im i dashur. Prit në një vend afër pikës së mbërritjes së lojtarëve. Synoje ata dhe ndjekësit e tyre" është mesazhi ogurzi në poster.

Në bashkëpunim të ngushtë me Europolin dhe FBI-në amerikane, operacioni i autoriteteve spanjolle synonte të shënjestronte Fondacionin e vetëshpallur I'lam, një nga qendrat kryesore të propagandës së lidhur me Shtetin Islamik, me radio stacione, agjenci lajmesh, kompani video. profilet e prodhimit dhe rrjeteve sociale që përhapin përmbajtje radikale në një mori gjuhësh, përfshirë spanjishten.