RTSH Sport Live

Shqipëria dhe… 12 skuadra të tjera!

  • 18/11/2023
  • |
  • Kombëtarja
Shqipëria dhe… 12 skuadra të tjera!
Gjermania do të mirëpresë 23 pretendentë të tjerë në finalet e EURO 2024 verën e ardhshme. 12 skuadra(bashkë me Gjermaninë si organizatore bëhen 13) kanë arritur të sigurojnë deri tani kualifikimin, ja cilat janë

Gjermania, vendi organizator, do të mirëpresë 23 pretendentë të tjerë në finalet e EURO 2024 verën e sezonit. Cilat janë 13 skuadrat, duke përfshirë dhe përfaqësuesen gjermane, që kanë arritur të kualifikohen?

Shqipëria

EURO të mëparshme: 1 – EURO 2016

Rezultati më i mirë: Faza e grupeve (2016)

EURO 2020: Nuk u kualifikua

Shqipëria rezervoi një vend në finalen e dytë të EURO me një barazim nervoz 1-1 në Moldavi në ndeshjen e parafundit në grup. Shqiponjat kuqezi bënë debutimin e tyre në EURO 2016 dhe mposhtën në mënyrë të paharrueshme Rumaninë 1-0 në ndeshjen e tyre të fundit në grup, Armando Sadiku bëri diferencën me golin e shënuar duke ndihmuar skuadrën të përfundojë në vendin e tretë.

Austria

EURO të mëparshme: 3, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Raundi i 16-të (2020)

EURO 2020: Raundi i 16-të

Austria ka arritur të sigurojë një EURO të tretë radhazi dhe të katërtin në total. Bashkëorganizoi kompeticionin e vitit 2008 me Zvicrën. Trajneri Ralf Rangnick është gjerman dhe pjesa më e madhe e skuadrës së tij luan në Bundesligën gjermane.

Belgjika

EURO të mëparshme: 6, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Nënkampione (1980)

EURO 2020: çerekfinale

Belgjika mposhti rivalët e saj kryesorë të Grupit F, Austrinë 3-2 më 13 tetor për të konfirmuar vendin e saj në EURO-n e tretë radhazi në fushatën e tyre të parë nën drejtimin e trajnerit gjermano-italian Domenico Tedesco. Djajtë e Kuq ishin çerekfinalistë në dy EURO-të e fundit.

Danimarka

EURO të mëparshme: 9, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fitues (1992)

EURO 2020: Gjysmëfinale

Danimarka u rikuperua nga një kthesë e papritur e hershme në Kazakistan për të arritur në finalet e njëpasnjëshme të EURO-s për herë të parë që nga viti 2004. Skuadra me përvojë e Kasper Hjulmand arriti në katërshen e fundit në EURO 2020, shfaqja e tyre më e mirë në çdo finale që kur e fitoi konkursin në vitin 1992.

Anglia

EURO të e mëparshme: 10, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Nënkampionë (2020)

EURO 2020: Nënkampionë

Anglia u kualifikua në finalet e EURO për herë të nëntë në dhjetë edicionet e fundit të turneut pas një fitoreje 3-1 kundër Italisë në Ëembley në ndeshjen e 8-të. Trajneri Gareth Southgate do të shpresojë të bëjë më mirë se herën e kaluar, kur Tre Luanët humbën finalen e EURO 2020 përballë Italisë me penallti në Ëembley.

Franca

EURO të mëparshme: 10, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fitues (1984, 2000)

EURO 2020: Raundi i 16-shes

Franca dy herë fituese nuk ka munguar në një turne final të EURO që nga viti 1988. Mikpritësit në vitin 2016, kur humbën me Portugalinë në finale, Les Bleus janë drejtuar nga Didier Deschamps që nga viti 2012. Ata u kualifikuan me një fitore 2-1 kundër Holandës më 13 tetor.

Gjermania

EURO të mëparshme: 13, së fundmi EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fitues (1972, 1980, 1996)

EURO 2020: Raundi i 16-shes

I kualifikuar si mikpritës

Tre herë fitues dhe tre herë nënkampionë, Gjermania po pret EURO-n e saj të parë që nga ribashkimi (Gjermania Perëndimore organizoi finalet në 1988). Ata drejtohen nga ish-trajneri 36-vjeçar i Hoffenheim, Leipzig dhe Bayern, Julian Nagelsmann, i cili zëvendësoi Hansi Flick më 22 shtator 2023.

Hungaria

EURO të mëparshme: 4, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Vendi i tretë (1964)

EURO 2020: Faza e grupeve

Pasi kaloi 44 vjet pa u kualifikuar në një finale të EURO mes 1972, kur përfundoi e katërta, dhe 2016, Hungaria ka arritur tani në turneun e saj të tretë radhazi pas një barazim 2-2 në Bullgari. Ata përfunduan në fund të një grupi të vështirë që përmbante Francën, Gjermaninë dhe Portugalinë në EURO 2020, por arritën të merrnin dy pikë nga tre ndeshjet e tyre.

Portugalia

EURO të mëparshme: 8, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fituesit (2016)

EURO 2020: Raundi i 16-shes

Portugalia mposhti rivalët e saj kryesorë të Grupit J, Sllovakinë 3-2 më 13 tetor për të kaluar në finalet e tyre të para nën drejtimin e trajnerit të ri Roberto Martínez. Nëse zgjidhet, Cristiano Ronaldo do të bëjë paraqitjen e tij të gjashtë në finalet e EURO në Gjermani; ai mban rekorde për më shumë gola (14) dhe paraqitje (25) në turne.

Skocia

EURO të mëparshme: 3, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Faza e grupeve (1992, 1996, 2020)

EURO 2020: Faza e grupeve

Skuadra e Steve Clarke u konfirmua si pretendente në finale pasi Norvegjia nuk arriti të merrte tre pikë në shtëpi ndaj Spanjës më 15 tetor. Skocia nuk ka fituar asnjë ndeshje në turne që nga EURO '96.

Sllovakia

EURO të mëparshme: 5, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fituesit (1976)

EURO 2020: Faza e grupeve

Sllovakia u kualifikua në finalet e saj të tretë radhazi në EURO me një fitore 4-2 në shtëpi kundër Islandës. Ata përfunduan të tretët në Grupin E në vitin 2020 dhe, pasi kishin ngritur trofeun si pjesë e Çekosllovakisë në 1976, performanca e tyre më e mirë që nga ndarja e vendeve erdhi në vitin 2016, kur ata kaluan në raundin e 16-shes përpara se të mposhteshin nga Gjermania.

Spanja

EURO të mëparshme: 11, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Fituesit (1964, 2008, 2012)

EURO 2020: Gjysmëfinale

Vetëm Gjermania ka marrë pjesë në më shumë finale të EURO se Spanja, e cila ia ka arritur të kualifikohet për herë të 12-të në turne pasi mposhti Norvegjinë 1-0 në Oslo më 15 tetor. Skuadra e Luis de la Fuente do të shpresojë për një fitore rekord të katërt në EURO në Gjermani; ata janë aktualisht të barabartë me organizatorët me tre triumfe.

Turqia

EURO të mëparshme: 5, më e fundit EURO 2020

Rezultati më i mirë: Gjysmëfinalet (2008)

EURO 2020: Faza e grupeve

Turqia arriti në finalen e saj të tretë radhazi të EURO pasi siguroi një fitore 4-0 në shtëpi ndaj Letonisë më 15 tetor. Ata janë eliminuar në fazën e grupeve në dy paraqitjet e tyre të fundit, por dolën në gjysmëfinale në 2008, ku humbën 3-2 ndaj Gjermanisë.