RTSH Sport Live

Steve Kerr rinovon kontratën me Golden State, bëhet trajneri më i paguar në NBA

  • 24/02/2024
  • |
  • Basketboll
Steve Kerr rinovon kontratën me Golden State, bëhet trajneri më i paguar në NBA

Lajmi ishte në ajër prej disa javësh dhe gjatë natës mbërriti konfirmimi nga Adrian Wojnarowski i "ESPN": Steve Kerr ka rinovuar kontratën me Golden State deri në vitin 2026.  

Nga marrëveshja e re, e vlefshme për dy sezonet e ardhshme, trajneri i “luftëtarëve” do të përfitojë shumën rekord prej 35 milionë dollarësh. Me një pagë prej 17.5 milionë dollarësh në vit, Steve Kerr bëhet trajneri më i paguar në NBA. Afati i kontratës së Kerr tani përputhet me atë të yllit të skuadrës, Steph Curry.

Shifra nuk përfaqëson një rekord të vërtetë sepse mentori i tij Gregg Popovich fiton më shumë në San Antonio, ndërkohë që mban edhe rolin e presidentit të skuadrës, por për Steve Kerr rinovimi me Golden State ka sjellë edhe një vlerësim të rëndësishëm.

Kerr, i cili është trajneri i tretë më jetëgjatë në të njëjtën stol pas Popovich dhe Erik Spoelstra me Heat, do të qëndrojë te Warriors deri në vitin 2026 dhe do të marrë një pagë prej 35 milionë dollarësh për dy sezonet e ardhshme. Tashmë skadimi i kontratës së Kerrit është në përputhje të përkryer me atë të Steph Curry, yllit të skuadrës me të cilin karriera në stolin e ish-lojtarit të Bulls and Spurs është e lidhur fort.

Ndërkohë, pas një pjese të parë mjaft të komplikuar të sezonit, Golden State duket se ka gjetur pikën e kthesës me rikthimin e Draymond Green nga pezullimi i gjatë dhe ka fituar 10 nga 12 ndeshjet e fundit, duke rifituar një vend në zonën play-in. Një periudhë pozitive që konfirmimi afatgjatë i Kerr mund të forcohet më tej.