RTSH Sport Live

Tenis: Surpriza në Romë, eliminohet Djokovic

  • 12/05/2024
  • |
  • Sporte të tjera
Tenis: Surpriza në Romë, eliminohet Djokovic

Shtatëmbëdhjetë vjet pas Fernando Gonzalezit, një kilian rikthehet për të mposhtur nr. 1 në botë në tenis. Protagonist është Alejandro Tabilo, 26-vjeçari i lindur në Kanada nga prindër kilianë, i cili mundi Novak Djokoviç në raundin e 3-të të turneut të Romës.

Një rezultat surprizë, por jo rastësi. Serbi, në fakt, luajti një nga ndeshjet më të këqija në karrierë. Tabilo lejoi pak dhe përfitoi nga gabimet e Djokoviç për të arritur një kryevepër, fitoren e parë në karrierën e tij ndaj një lojtari të top 10-ës. Një rezultat fantastik, por mbi të gjitha që ka ndikim në garën për vendin e parë në renditjen e ATP-së.

Nëse Djokoviç nuk arrin në finale në Roland Garros dhe nëse Medvedev nuk fiton në Romë dhe Paris, Sinner do të bëhet n. 1 në botë pa luajtur në Grand Slamin e Parisit.