RTSH Sport Live

Verstappen fiton në Bahrein, zhgënjen Leclerc

  • 05/03/2023
  • |
  • Formula 1
Verstappen fiton në Bahrein, zhgënjen Leclerc
Holandezi paraprin Perez dhe Alonson

Ferrari del i zhgënjyer nga Grand Prix i Bahreinit, i vlefshëm për fazën e parë të Kampionatit Botëror të Formula 1, 2023, një garë që erdhi për shikuesit në ekranin e RTSH. Charles Leclerc u detyrua të tërhiqet pas 41 xhirove, ndërsa një vend i katërt arrin për Carlos Sainz të cilin nuk mund ta kënaqë. Për të triumfuar në cirkuitin e Sakhir është Max Verstappen, dominues përballë Red Bull-it tjetër të Sergio Perez.

Në shkallën e tretë të podiumit është Fernando Alonso, i cili në pjesën e fundit të garës arrin dhe del para Sainz-it. Vendi i pestë për Mercedesin e Lewis Hamilton, përpara Aston Martin të Lance Stroll dhe shokut të skuadrës George Russell.

Renditja

Max Verstappen (Red Bull)

Sergio Perez (Red Bull)

Fernando Alonso (Aston Martin)

Carlos Sainz (Ferrari)

Lewis Hamilton (Mercedes)

Lance Stroll (Aston Martin)

George Russell (Mercedes)

Valtteri Bottas (Alfa Romeo)

Pierre Gasly (Alpine)

Alexander Albon (Williams)

Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

Logan Sargeant (Williams)

Kevin Magnussen (Haas)

Nyck De Vries (AlphaTauri)

Niko Hulkenberg (Haas)

Zhou Guanyu (Alfa Romeo)

Lando Norris (McLaren)

Tërhequr

Charles Leclerc (Ferrari)

Oscar Piastri (McLaren)

Esteban Ocon (Alpine)

Mund të jetë një imazh i ‎3 persona dhe ‎teksti që thotë "‎TOP 10 1ST ST 2ND 3RD obil11 yobil ASTON MARTIN agrizant GRAUCH BYBIT HONDA RACLE ه dBull CHECO SRAUCH BYBİT HONDA RACLE A dBull FCB MAX ogrizant ramco PEREZ VERSTAPPEN ONSO ALONSO SAINZ FERRARI HAMILTON MERCEDES-AMG STROLL ASTON MARTIN RUSSELL 4TH 5TH 6TH MERCEDES-AMG BOTTAS ALFA ROMEO GASLY ALPINE ALBON WILLIAMS 7TH 8TH 9TH TH 10TH‎"‎‎

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "2023 TEAM STANDINGS RED BULL RACING POINTS AFTER THE BAHRAIN GP ASTON MARTIN 43 ASTON MARTIN 23 MERCEDES-AMG FERRARI ALPINE 16 (01 2 12 ALFA ROMEO 44 W WILLIAMS O ALPHATAURI H HAAS McLAREN"