RTSH Sport Live

Verstappen pa rivalë në Suzuka, Red Bull dominon në Japoni

  • 07/04/2024
  • |
  • Sporte të tjera
Verstappen pa rivalë në Suzuka, Red Bull dominon në Japoni

I zakonshmi Max Verstappen fiton Çmimin e Madh të Japonisë, etapën e katërt të sezonit në Formula 1. Në Suzuka, në një garë me një start të dyfishtë pas flamurit të kuq të menjëhershëm për aksidentin që përfshin Ricciardo dhe Albon në kthesën e 3-të, holandezi mori në shtëpi suksesin e tij të tretë të vitit 2024.

Verstappen kaloi finishin para shokut të tij të skuadrës, Sergio Perez dhe Ferrarit të Carlos Sainz. Në vendin e katërt u rendit SF-24 tjetër i Charles Leclerc, protagonist i një gare me një strategji me një ndalesë.

Vështirësi për Lewis Hamilton, i cili pasi la të kalonte Russell (i 7-ti) u kalua shumë herë përpara se të përfundonte i nënti.